Numer 1/2023 (43)
Drodzy
Czytelnicy!
Mam przyjemność zapowiedzieć i przedstawić Wam nasz najnowszy numer „Presika”.
Biorąc pod uwagę okres sesji i ciągłych zaliczeń mamy nadzieję, że udało Wam się jak najlepiej oraz sprawnie załatwić studenckie sprawy, a najbliższą okazją do spotkań będzie powrót na okres semestru letniego. A dla osób kończących z obowiązkami w sesji czy nawet oczekujących na sesję poprawkową – lecz mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne! – życzymy całą redakcją jak najlepiej wykorzystanego czasu na odpoczynek i ciągłe spotkania z ważnymi osobami.
Jednak przejdźmy teraz do zawartości nowego numeru Naszego studenckiego czasopisma… Nie zabraknie jak zawsze ciekawych treści – stale przynosimy Wam kolejne recenzje i tak się stało teraz. Przeczytacie o polskiej, a przy tym mało w naszym kraju docenianej, produkcji pt. IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Zostając w tematyce filmowej dowiecie się więcej o Do ostatniej kości reżyserii Luca Guadagnino, a na lekkie rozluźnienie zapoznajcie się z dość świeżą produkcją HBO Max – Velmą (niektórzy zapewne cofną się do czasów dzieciństwa słuchając o nowym dziele w uniwersum Scooby’iego Doo). Pewnym miksem może okazać się recenzja Miłości ponad czasem, który podejmuje w nietypowy sposób problematykę czasu – podróży jak i zmiany realiów poprzez wpływanie na ramy czasu naszej rzeczywistości.
Oprócz tradycyjnych dla nas recenzji będziecie mieli okazję przeczytać wiele ciekawych artykułów, a także dwa teksty które trudno zaliczyć do artykułu jako gatunku. Te potworki to tekst Karoliny Cebuli, która podejmuje problemy społeczne, po swojej lekturze zbioru reportaży Marka Szymaniaka pt. Zapaść: reportaże z mniejszych miast. Drugim zaś jest mojego autorstwa felieton, podejmujące krytykę systemu edukacji, ale i nie tylko, w Polsce. Dowiecie się również jak rowery mogą ratować i wydłużać nam życie w tekście Agaty Stachurskiej – potem polecamy
zastanowienie się nad istnieniem i przyszłością AI wraz z Justyną Dziubą. Z bloku kulturowego mamy dwa artykuły – pierwszy na temat polskiej Noblistki Wisławy Szymborskiej, napisany przez Karolinę Czarnecką. Drugi zaś dotyczy nietypowej persony jaką jest Debbie Harry – inspiracja dla takich twórców jak Madonna czy Lady Gaga – tę postać przybliży nam Natalia Płuciennik.
Mówiąc nieoczywistymi słowami na sam koniec – last but not least – jednym z najważniejszych tekstów tego numeru jest drugi artykuł Aleksandry Kowalczyk na temat bloków przedmiotów na Naszym kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Wiemy, że obecny
pierwszy rok będzie musiał zawalczyć z tym trudnym wyborem, zatem jedna ze studentek przeprowadziła wywiad ze studentami z każdego bloku – dziennikarstwo nowych mediów, realizacja radiowo-telewizyjna oraz wizerunek-promocja-reklama. Mamy nadzieję, że pomoże to przy wyborach Naszych współstudentów, gdyż sami, nie tak dawno, rozmyślaliśmy nad tym wyborem. Wspomnę również o prozie i poezji, która zawitała w tym numerze, a przy okazji nada się do poczytania przy porannej kawie lub nawet wieczornym odpoczynku.
Rafał Malczewski