Przejdź do treści

Violetta Villas — jedyna taka gwiazda

Autor: Nata­lia Płuciennik

Vio­let­ta Vil­las to nie­wąt­pli­wie jed­na z naj­bar­dziej uta­len­to­wa­nych woka­li­stek w histo­rii pol­skiej muzy­ki roz­ryw­ko­wej. Jej nie­zwy­kły, czte­ro­ok­ta­wo­wy głos, a tak­że cha­rak­te­ry­stycz­ny wize­ru­nek spra­wił, że nikt nie mógł przejść obok niej obojętnie. 

Vio­let­ta Vil­las, a wła­ści­wie Cze­sła­wa Gospo­da­rek (z domu Cie­ślak), przy­szła na świat 10 czerw­ca 1938 r. w Bel­gii. W tym kra­ju przy­szła gwiaz­da muzy­ki, spę­dzi­ła swo­je wcze­sne lata dzie­ciń­stwa. Ojciec Vio­let­ty był gór­ni­kiem oraz kapel­mi­strzem w orkie­strze gór­ni­czej, nato­miast mat­ka artyst­ki zaj­mo­wa­ła się domem. 

Pio­sen­kar­ka w Bel­gii zosta­ła ochrzczo­na jako Vio­let­ta Eli­sa, jed­nak w Pol­sce ojciec Vio­let­ty zare­je­stro­wał ją jako Cze­sła­wę Marię. Vio­let­ta mia­ła sio­strę oraz dwóch bra­ci. Rodzeń­stwo zna­ło język fran­cu­ski, nie­miec­ki oraz waloń­ski. W 1946 r. rodzi­na Vio­let­ty przy­je­cha­ła do Pol­ski i zamiesz­ka­ła w Lewi­nie Kłodz­kim na tzw. Zie­miach odzy­ska­nych. Vil­las jako dziec­ko pobie­ra­ła naukę gry na puzo­nie, skrzyp­cach i for­te­pia­nie, a tak­że uczęsz­cza­ła na lek­cje bale­tu. W 1956 r. roz­po­czę­ła edu­ka­cję muzycz­ną w Pań­stwo­wej Śred­niej Szko­le Muzycz­nej w Szcze­ci­nie. Vio­let­cie prze­po­wia­da­no karie­rę ope­ro­wą, jed­nak Vil­las zre­zy­gno­wa­ła z niej, na rzecz wystę­pów estradowych.

Wła­dy­sław Szpil­man zasu­ge­ro­wał jej zmia­nę pseu­do­ni­mu arty­stycz­ne­go, a sama Vio­let­ta w jed­nym z wywia­dów wspo­mi­na­ła to tak:

„Popro­sił mnie do sie­bie do biu­ra i powie­dział: dziec­ko, nie przy­zwy­cza­jaj ludzi do Cie­ślak, bo nikt za gra­ni­cą nie wypo­wie two­je­go nazwi­ska. Będą kale­czyć. Wybierz sobie pseu­do­nim. Wybra­łam „Vio­let­ta”, bo tak napraw­dę mam na imię, bo się uro­dzi­łam w Bel­gii. Doda­łam „Las”, ponie­waż kocha­łam las i miesz­ka­łam koło lasu.”

Vil­las zade­biu­to­wa­ła w Pol­skim Radiu w 1960 r. W tym cza­sie powsta­ła pio­sen­ka „Dla Cie­bie miły”, któ­ra zwy­cię­ży­ła w ple­bi­scy­cie Expre­su Wie­czor­ne­go. Dzię­ki temu suk­ce­so­wi, Vio­let­ta Vil­las mogła wystą­pić na Festi­wa­lu w Sopo­cie. Artyst­ka w pierw­szej poło­wie lat 60. kil­ka razy wystę­po­wa­ła na festi­wa­lu w Sopo­cie oraz w Opo­lu, jed­nak nie zosta­ła tam nagrodzona.

Jej karie­ra mię­dzy­na­ro­do­wa roz­po­czę­ła się w 1965 r. Wte­dy wzię­ła udział w III Festi­val Inter­na­tio­nal des Varie­tes et Music-Hal­las w Ren­nes, zdo­by­ła tam Grand Prix Inter­na­tio­nal d‘interpretation. Będąc w Pary­żu pozna­ła Fre­de­ri­ca Apca­ra, któ­ry zapro­sił Vil­las do Las Vegas. Przez kil­ka mie­się­cy Vio­let­ta Vil­las była gwiaz­dą rewii Casi­no de Paris, gdzie śpie­wa­ła w dzie­wię­ciu języ­kach. Pod­czas rewii, gwiaz­da wjeż­dża­ła na sce­nę luk­su­so­wym jagu­arem lub na bia­łym koniu. Mia­ła oso­bi­stych sty­li­stów oraz cho­re­ogra­fów, a jej feno­me­nal­ne suk­nie pocho­dzi­ły od same­go Dio­ra. Vio­let­ta Vil­las pod­czas poby­tu w Sta­nach Zjed­no­czo­nych wystę­po­wa­ła m.in. z Fran­kiem Sina­trą i Bar­brą Stre­isand. Artyst­ka wystę­po­wa­ła w Casi­no de Paris do 1971 r. po czym wró­ci­ła do Pol­ski. Pio­sen­kar­ka w latach 70. i 80. nadal kon­cer­to­wa­ła w Pol­sce i za gra­ni­cą, nato­miast w latach 90. była czę­stym gościem pro­gra­mów telewizyjnych. 

Vio­let­ta Vil­las mia­ła dwóch mężów. Pierw­szym mężem pio­sen­kar­ki był Piotr Gospo­da­rek, za któ­re­go Vio­let­ta wyszła, mając zale­d­wie sie­dem­na­ście lat. Do ślu­bu zosta­ła zmu­szo­na przez swo­je­go ojca, co Vio­let­ta Vil­las w wywia­dzie dla Gaze­ty Wro­cław­skiej, wspo­mi­na­ła tak:

„Chciał, żebym była gospo­dy­nią domo­wą z gro­mad­ką dzie­ci. Gdy mia­łam sie­dem­na­ście lat, wydał mnie za mąż za dużo star­sze­go ode mnie męż­czy­znę. I nie poma­ga­ło, że się broniłam”

Z pierw­szym mężem gwiaz­da mia­ła syna — Krzysz­to­fa Gospo­dar­ka. Po dwóch latach związ­ku Vio­let­ta ode­szła od męża i osta­tecz­nie para roz­wio­dła się. W 1988 r. Vil­las wyszła z mąż po raz dru­gi, za ame­ry­kań­skie­go biz­nes­me­na pol­skie­go pocho­dze­nia – Teda Kowal­czy­ka. Wese­le pary trwa­ło kil­ka dni, a jego koszt wyniósł ok. 300 tys. dola­rów. Nie­ste­ty to mał­żeń­stwo nie trwa­ło dłu­go, z powo­du licz­nych nie­po­ro­zu­mień pomię­dzy mał­żon­ka­mi. Para roz­wio­dła się, a Vio­let­ta wró­ci­ła do kra­ju. Pio­sen­kar­ka rów­nież była zna­na ze swej miło­ści do zwie­rząt.  W swo­im domu zało­ży­ła schro­ni­sko dla zwie­rząt, któ­re liczy­ło ok. 150 psów oraz 300 kotów. Woka­list­ka wszyst­kie swo­je pie­nią­dze prze­zna­cza­ła na schro­ni­sko, jed­nak w 2007 r. Vio­let­ta Vil­las zosta­ła hospi­ta­li­zo­wa­na w szpi­ta­lu psy­chia­trycz­nym, a wła­dze samo­rzą­do­we zde­cy­do­wa­ły o zli­kwi­do­wa­niu schro­ni­ska artyst­ki. Vio­let­ta Vil­las bar­dzo moc­no pod­kre­śla­ła swo­ją wia­rę w Boga, a w jed­nym z wywia­dów wyzna­ła że marzy o tym, aby zostać świętą.

 

Do naj­bar­dziej popu­lar­nych pio­se­nek Vio­let­ty Vil­las nale­żą: „Dla Cie­bie miły”, „Przyj­dzie na to czas”, „Oczy czar­ne”, „Ja jestem już taka” oraz „Dla Cie­bie mamo”. Vio­let­ta Vil­las zmar­ła 5 grud­nia 2011 r. w swym domu w Lewi­nie Kłodzkim.