Przejdź do treści

Spis treści nr 43

Numer 1/2023 (43)

Dro­dzy
Czy­tel­ni­cy!

Mam przy­jem­ność zapo­wie­dzieć i przed­sta­wić Wam nasz naj­now­szy numer „Pre­si­ka”.
Bio­rąc pod uwa­gę okres sesji i cią­głych zali­czeń mamy nadzie­ję, że uda­ło Wam się jak naj­le­piej oraz spraw­nie zała­twić stu­denc­kie spra­wy, a naj­bliż­szą oka­zją do spo­tkań będzie powrót na okres seme­stru let­nie­go. A dla osób koń­czą­cych z obo­wiąz­ka­mi w sesji czy nawet ocze­ku­ją­cych na sesję popraw­ko­wą – lecz mamy nadzie­ję, że nie będzie to koniecz­ne! – życzy­my całą redak­cją jak naj­le­piej wyko­rzy­sta­ne­go cza­su na odpo­czy­nek i cią­głe spo­tka­nia z waż­ny­mi osobami.

        Jed­nak przejdź­my teraz do zawar­to­ści nowe­go nume­ru Nasze­go stu­denc­kie­go cza­so­pi­sma… Nie zabrak­nie jak zawsze cie­ka­wych tre­ści – sta­le przy­no­si­my Wam kolej­ne recen­zje i tak się sta­ło teraz. Prze­czy­ta­cie o pol­skiej, a przy tym mało w naszym kra­ju doce­nia­nej, pro­duk­cji pt. IO w reży­se­rii Jerze­go Sko­li­mow­skie­go. Zosta­jąc w tema­ty­ce fil­mo­wej dowie­cie się wię­cej o Do ostat­niej kości reży­se­rii Luca Guada­gni­no, a na lek­kie roz­luź­nie­nie zapo­znaj­cie się z dość świe­żą pro­duk­cją HBO Max – Vel­mą (nie­któ­rzy zapew­ne cof­ną się do cza­sów dzie­ciń­stwa słu­cha­jąc o nowym dzie­le w uni­wer­sum Scooby’iego Doo). Pew­nym mik­sem może oka­zać się recen­zja Miło­ści ponad cza­sem, któ­ry podej­mu­je w nie­ty­po­wy spo­sób pro­ble­ma­ty­kę cza­su – podró­ży jak i zmia­ny realiów poprzez wpły­wa­nie na ramy cza­su naszej rzeczywistości.

            Oprócz tra­dy­cyj­nych dla nas recen­zji będzie­cie mie­li oka­zję prze­czy­tać wie­le cie­ka­wych arty­ku­łów, a tak­że dwa tek­sty któ­re trud­no zali­czyć do arty­ku­łu jako gatun­ku. Te potwor­ki to tekst Karo­li­ny Cebu­li, któ­ra podej­mu­je pro­ble­my spo­łecz­ne, po swo­jej lek­tu­rze zbio­ru repor­ta­ży Mar­ka Szy­ma­nia­ka pt. Zapaść: repor­ta­że z mniej­szych miast. Dru­gim zaś jest moje­go autor­stwa felie­ton, podej­mu­ją­ce kry­ty­kę sys­te­mu edu­ka­cji, ale i nie tyl­ko, w Pol­sce. Dowie­cie się rów­nież jak rowe­ry mogą rato­wać i wydłu­żać nam życie w tek­ście Aga­ty Sta­chur­skiej – potem pole­ca­my
zasta­no­wie­nie się nad ist­nie­niem i przy­szło­ścią AI wraz z Justy­ną Dziu­bą. Z blo­ku kul­tu­ro­we­go mamy dwa arty­ku­ły – pierw­szy na temat pol­skiej Noblist­ki Wisła­wy Szym­bor­skiej, napi­sa­ny przez Karo­li­nę Czar­nec­ką. Dru­gi zaś doty­czy nie­ty­po­wej per­so­ny jaką jest Deb­bie Har­ry – inspi­ra­cja dla takich twór­ców jak Madon­na czy Lady Gaga – tę postać przy­bli­ży nam Nata­lia Płuciennik.

            Mówiąc nie­oczy­wi­sty­mi sło­wa­mi na sam koniec – last but not least – jed­nym z naj­waż­niej­szych tek­stów tego nume­ru jest dru­gi arty­kuł Alek­san­dry Kowal­czyk na temat blo­ków przed­mio­tów na Naszym kie­run­ku dzien­ni­kar­stwa i komu­ni­ka­cji spo­łecz­nej. Wie­my, że obec­ny
pierw­szy rok będzie musiał zawal­czyć z tym trud­nym wybo­rem, zatem jed­na ze stu­den­tek prze­pro­wa­dzi­ła wywiad ze stu­den­ta­mi z każ­de­go blo­ku – dzien­ni­kar­stwo nowych mediów, reali­za­cja radio­wo-tele­wi­zyj­na oraz wize­ru­nek-pro­mo­cja-rekla­ma. Mamy nadzie­ję, że pomo­że to przy wybo­rach Naszych współ­stu­den­tów, gdyż sami, nie tak daw­no, roz­my­śla­li­śmy nad tym wybo­rem. Wspo­mnę rów­nież o pro­zie i poezji, któ­ra zawi­ta­ła w tym nume­rze, a przy oka­zji nada się do poczy­ta­nia przy poran­nej kawie lub nawet wie­czor­nym odpoczynku. 

Rafał Mal­czew­ski

Spis treści

Życie Studenckie

Kultura

Poezja i proza

Opowiadania

Recenzje

Społeczeństwo

Zdrowie