MMM… Modraszki
Autor: Emilian Bebel
Mrówki, to inteligentne stworzenia, bardzo pracowite i zespołowe. Swoją królową traktują jak najwyższe bóstwo. Dlatego bezpieczeństwo jej oraz jej królestwa jest dla nich najważniejsze. Mrowiska budowane są z myślą o jak największej ochronie przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami zewnętrznymi (no chyba, że chodzi o gapciowatych ludzi, którzy są ewenementem, jeżeli chodzi o niszczenie przyrody). Wydawać by się mogło, że nic (oprócz wspomnianych gałganów) nie jest w stanie, w łatwy sposób, dostać się do środka. A jednak! Plaskacz w twarz temu stwierdzeniu wystosowały pewne gatunki larw modraszek (motyli), które nie tylko się tam przedostają, ale i wykorzystują mrówki oraz ich fortecę.
Ku u ku u łki
Larwy gąsienic Rebeli i Alkona, aby przedostać się do mrówczego domu, wykorzystują metodę zwaną „metodą na kukułkę” (nazwa od ptasich podrzutów). Potrafią imitować mrówcze feromony, dzięki czemu traktowane są przez mrówki jak „swoje” i przygarniane do wylęgarni. Przyszłe motyle otrzymują pożywienie i bezpieczeństwo. Jednakże istnieje zagrożenie w postaci zbyt dużej konkurencji między larwami gąsienic, przez co często ok. 3–4 osobników dojrzewa i opuszcza mrówcze gniazdo. Zdarzyć się również może, że „intruzi” zjedzą całe mrówcze potomstwo, przez co dorosłe mrówy opuszczają miejsce zamieszkania, co prowadzi do śmierci głodowej gąsienic.
Słodkości
Kolejnymi trzema gatunkami larw modraszek, które również lubią gościć się u mrówek są: Telejus, Arion oraz Nausitous. Ich metody różnią się od tych wcześniej omawianych. Mianowicie larwy wabią mrówki wydzielając słodką ciecz. Tak jak w przypadku przedstawicieli Rebeli i Alkona, tak i ta trójka przygarniana jest do wylęgarni. Dla osób bardzo wrażliwych, dalszy etap będzie makabryczny, ponieważ przyszłe gąsienice/motyle pożerają mrówcze potomstwo. Mrówcze matki, przekupione słodką cieczą, nie za bardzo się tym przejmują (no na pewno nie dostaną nagrody Matki Roku 2022). Mało tego, bywa również tak, że przez stałe karmienie swoich „gości”, zaniedbują kontrolę nad deficytem pokarmowym swoich dzieci. Gąsienice przebywają w mrowisku blisko rok. W tym czasie drapieżne modraszki zjadają od 250 do 300 larw mrówek. Wyrośnięta gąsieniczka przechodzi do wierzchniej warstwy mrowiska, gdzie następuje początek przepoczwarzania. Po wylęgnięciu się (lipiec/sierpień) motyl ucieka z domostwa mrówek. Robi to z samego rana, gdyż wtedy jest niska aktywność gospodarzy, a co za tym idzie, jest też niska agresja z ich strony.
To niesamowite jak niektóre stworzenia radzą sobie na tym łez padole i jak bardzo ważna jest przy tym ewolucja. Przykład larw gąsienic idealnie ukazuje jak środowisko zwierząt rozwinęło się przez te wszystkie lata jego istnienia. Przyroda po raz kolejny potrafi pokazać swoje dziwne, aczkolwiek wspaniałe oblicze, które na pewno jeszcze nie raz zaskoczy jej największe dzieło — człowieka.