Anna Przybylska — historia “polskiego kopciuszka”

Autor: Nata­lia Płuciennik

Odważ­na, uśmiech­nię­ta, zara­ża­ją­ca ener­gią, idą­ca za swo­imi marze­nia­mi dziew­czy­na z Gdy­ni. Taka wła­śnie była Anna Przy­byl­ska – aktor­ka i model­ka, ale przede wszyst­kim kocha­ją­ca part­ner­ka i mama trój­ki dzie­ci. Pomi­mo karie­ry aktor­skiej, dla Anny Przy­byl­skiej naj­waż­niej­sza była rodzi­na. Nie­ste­ty, aktor­ce nie było dane dłu­go cie­szyć się życiem…

Anna Przy­byl­ska przy­szła na świat 26 grud­nia 1978 roku w Gdy­ni. Rodzi­ca­mi aktor­ki byli: ofi­cer mary­nar­ki wojen­nej w stop­niu koman­do­ra porucz­ni­ka – Bog­dan Przy­byl­ski, któ­ry zmarł w 1995 roku w wyni­ku cho­ro­by nowo­two­ro­wej, oraz Kry­sty­na Przy­byl­ska – z zawo­du tech­nik gastro­no­mi. Anna mia­ła rów­nież star­szą sio­strę Agniesz­kę.
     Już od wcze­snych lat dzie­ciń­stwa mała Ania prze­ja­wia­ła zdol­no­ści arty­stycz­ne, wystę­pu­jąc w dzie­cię­cym zespo­le wokalno–tanecznym Jan­tar­ki, jed­nak praw­dzi­wy prze­łom w karie­rze Ani nastą­pił parę lat póź­niej. W szko­le śred­niej Anna pró­bo­wa­ła swych sił jako model­ka. W 1997 roku Anna Przy­byl­ska ukoń­czy­ła liceum ogól­no­kształ­cą­ce, po czym roz­po­czę­ła stu­dia na kie­run­ku Peda­go­gi­ka Obron­na na Aka­de­mii Mary­nar­ki Wojen­nej w Gdy­ni. W tym samym cza­sie Anna zade­biu­to­wa­ła jako aktor­ka rolą „sucz­ki” w fil­mie reży­se­rii Rado­sła­wa Piwo­war­skie­go Ciem­na stro­na Wenus. Po pierw­szym roku stu­diów aktor­ka zde­cy­do­wa­ła się na prze­rwa­nie nauki na rzecz roz­wi­ja­ją­cej się karie­ry. Rok 1998 przy­niósł mło­dej Ani rolę w seria­lu Zło­to­pol­scy, w któ­rym Anna Przy­byl­ska wcie­la­ła się przez 12 lat (do zakoń­cze­nia emi­sji seria­lu) w rolę Maryl­ki. Ten serial przy­niósł aktor­ce naj­więk­szą popu­lar­ność.
     W następ­nych latach Anna zagra­ła w takich fil­mach jak: Sezon na lesz­cza, Super­pro­duk­cja, Rób swo­je, ryzy­ko jest two­je, Karie­ra Niko­sia Dyz­my, Zło­ty śro­dek, Sęp, Bok­ser, a tak­że Bilet na księ­życ. Rolą, z któ­rej dużo osób pamię­ta aktor­kę, jest dr Kari­na w sit­co­mie Dale­ko od noszy, któ­ry był emi­to­wa­ny przez tele­wi­zję Pol­sat.
     W roku 2000 oraz 2002 Anna Przy­byl­ska mia­ła sesje zdję­cio­we dla maga­zy­nu Play­boy. Aktor­ka była rów­nież fan­ką udzia­łu w rekla­mach, jed­nak nie przyj­mo­wa­ła wszyst­kich pro­po­zy­cji. Anna umia­ła odpo­wied­nio wybie­rać współ­pra­ce z mar­ka­mi. Jako pierw­sza Polka w Euro­pie była twa­rzą mar­ki kosme­tycz­nej Astor. Póź­niej współ­pra­co­wa­ła z taki­mi mar­ka­mi jak: CCC, Gar­nier czy sie­cią tele­fo­nii komór­ko­wej Play.
     Pomi­mo karie­ry dla Anny Przy­byl­skiej zawsze naj­waż­niej­sza była rodzi­na. Aktor­ka była zwią­za­na z pił­ka­rzem Jaro­sła­wem Bie­niu­kiem, z któ­rym docze­ka­ła się trój­ki dzie­ci: Oli­wii, Szy­mo­na i Jana. Para przez lata żyła w szczę­śli­wym związ­ku, nie­ste­ty sie­lan­kę bru­tal­nie prze­rwa­ła cho­ro­ba aktor­ki. W 2013 roku u Anny zdia­gno­zo­wa­no nowo­twór zło­śli­wy trzust­ki. Pomi­mo zaawan­so­wa­ne­go raka aktor­ka nie pod­da­wa­ła się i zacie­kle wal­czy­ła o życie. Rów­nież w tym trud­nym dla niej cza­sie poja­wił się kolej­ny pro­blem, bowiem Anna Przy­byl­ska roz­po­czę­ła woj­nę z papa­raz­zi, przez któ­rych była prze­śla­do­wa­na, repre­zen­to­wa­li oni róż­ne­go rodza­ju bru­kow­ce. Na swo­im Insta­gra­mie Anna publi­ko­wa­ła wize­ru­nek „dzien­ni­ka­rzy’’, któ­rzy naru­szy­li jej pry­wat­ność.
   Anna Przy­byl­ska zmar­ła 5 paź­dzier­ni­ka 2014 roku w wie­ku 36 lat. Aktor­ka prze­gra­ła wal­kę z cho­ro­bą. To wyda­rze­nie wstrzą­snę­ło spo­łe­czeń­stwem. Nikt nie mógł uwie­rzyć w to, że tak bar­dzo kocha­ją­ca życie kobie­ta ode­szła z tego świa­ta, wszy­scy mie­li nadzie­ję, że Ani uda się wró­cić do zdro­wia.
     Anna Przy­byl­ska była lubia­na przede wszyst­kim za natu­ral­ność, jaka z niej biła pod­czas gry w fil­mach i seria­lach pomi­mo bra­ku wykształ­ce­nia aktor­skie­go. Być może mia­ła to, cze­go nie mają wyuczo­ne aktor­ki, czy­li wro­dzo­ny talent, któ­ry nie potrze­bo­wał żad­nej szko­ły. Anna Przy­byl­ska nazy­wa­na jest „pol­skim kop­ciusz­kiem’’, ponie­waż aktor­ka nie pocho­dzi­ła z arty­stycz­nej rodzi­ny, jej rodzi­ce nie mie­li żad­nych zna­jo­mo­ści, a mimo to Annie uda­ło się speł­nić marze­nie o aktor­stwie.
     7 paź­dzier­ni­ka 2022 r. do kin tra­fił film doku­men­tal­ny o Annie Przy­byl­skiej Ania, w reży­se­rii Kry­stia­na Kucz­kow­skie­go. W fil­mie zoba­czy­my wypo­wie­dzi rodzi­ny oraz przy­ja­ciół aktorki.