Anna Jantar — historia “bursztynowej dziewczyny”
Autorka: Natalia Płuciennik
Anna Jantar była piosenkarką, która największą popularność zdobyła w latach 70 XX w. Artystka wylansowała takie piosenki jak: „Tyle słońca w całym mieście’’, „Najtrudniejszy pierwszy krok’’, „Nic nie może wiecznie trwać’’ i wiele innych utworów, które do tej pory nuci cała Polska. Niestety karierę wokalistki przerwała jej przedwczesna śmierć, bowiem Anna Jantar miała zaledwie trzydzieści lat, kiedy musiała pożegnać się z życiem.
Muzyczna droga
Anna Jantar, a właściwie Anna Maria Kukulska (z domu Szmeterling) przyszła na świat 10 czerwca 1950 r. w Poznaniu. Wokalistka była drugim dzieckiem Józefa i Haliny Szmeterlingów. Już od wczesnych lat dzieciństwa Anna przejawiała duży talent do śpiewu, również jako mała dziewczynka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Podczas nauki w liceum, uczęszczała także do muzycznej szkoły średniej, gdzie szkoliła się w klasie fortepianu i rytmiki. Jej kariera jako wokalistki, rozpoczęła się pod koniec lat 60, kiedy wraz z grupą muzyczną „Polne Kwiaty’’, nagrała utwór „Po ten kwiat czerwony’’, a w 1969 r. wystąpiła na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie otrzymała wyróżnienie, w tym samym roku Anna dołączyła do zespołu „Waganci’’. Podczas współpracy z tym zespołem, piosenkarka poznała swojego przyszłego męża, Jarosława Kukulskiego. Para wzięła ślub cywilny w 1970 r., a ślub kościelny rok później. Z tego okresu pochodzi jedna, z popularniejszych piosenek zespołu „Co ja w tobie widziałam’’. Zespół „Waganci’’ zakończył swoją działalność w 1972 r. ‚a Anna, wraz z mężem przeprowadziła się z Poznania do Warszawy. Od tego czasu, rozpoczęła się kariera solowa Anny Jantar.
Przebój, goniący przebój
Przełomowym momentem stał się rok 1973 i XI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, to tam Anna zaśpiewała swój pierwszy solowy przebój „Najtrudniejszy pierwszy krok’’. Dzięki temu występowi, wokalistka stała się bardziej rozpoznawalna, oraz uznana na polskim rynku muzycznym. Rok później został wydany pierwszy solowy album artystki, pt. „Tyle słońca w całym mieście’’, a tytułowa piosenka z płyty, stała się jedną z najbardziej popularnych piosenek Anny Jantar. W 1976 r. na świat przyszła córka Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego- Natalia. Jednak Anna Jantar mimo narodzin dziecka, nie zrezygnowała z kariery i w tym samym roku wydała swoją drugą płytę „Za każdy uśmiech’’, na którym znajdowały się takie utwory jak: „Mój tylko mój’’, „Staruszek świat’’, a także tytułowy „Za każdy uśmiech’’. W 1978 r. wydany zostaje trzeci studyjny album artystki „Zawsze gdzieś czeka ktoś’’, przynosi on przebój „Radość najpiękniejszych lat’’. Wówczas popularność wokalistki nie słabnie, a Anna nieco postanawia zmienić swój wizerunek, m.in. obcina swoje długie włosy, a suknie i kapelusze zastępuje skórzanymi strojami. Zmiany dało się odczuć w jej kolejnych piosenkach, takich jak: „Moje jedyne marzenie’’, „Wielka dama tańczy sama’’, „Spocząć’’, „Do żony wróć’’, oraz ”Nic nie może wiecznie trwać’’, ta ostatnia piosenka autorstwa Romualda Lipki i Andrzeja Mogielnickiego, stała się niesamowitym hitem, który umocnił pozycję artystki na scenie polskiej muzyki rozrywkowej. W 1979 r. wokalistka nagrała swój czwarty album, z wyżej wymienionymi utworami. W nagraniach biorą udział muzycy z zespołów „Budka Suflera’’ oraz „Perfect’’. Niestety później okazuje się, że była to ostatnia płyta w życiu Anny Jantar.
Ostatnia podróż
W grudniu 1979 r. Anna wyjechała na występy do Stanów Zjednoczonych, gdzie w styczniu i lutym koncertowała w klubach polonijnych, wraz z muzykami z zespołu „Perfect’’. 12 marca artystka dała swój ostatni koncert w New Jersey. Dzień później wokalistka wyruszyła w podróż do Warszawy samolotem Ił-62 „Mikołaj Kopernik’’. Anna Jantar zmarła 14 marca 1980 r. w wyniku katastrofy lotniczej w pobliżu Lotniska Okęcie w Warszawie. Wokalistka osierociła czteroletnią córkę Natalię. Pogrzeb Anny Jantar odbył się 25 marca 1980 r., piosenkarka została pochowana na Wawrzyszewskim warszawskim cmentarzu.