Święto Polskiego Radia
Autorka: M. Muszyńska
11 kwietnia 1923 r. Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP) uchwaliło dokument „Opinia Zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”. Już dwa miesiące później do Sejmu RP wpłynął projekt ustawy wypracowany przez Ministerstwo Poczty i Telegrafów. Natomiast 3 czerwca 1924 r. doszło do podpisania owej ustawy. Proces ten doprowadził do tego, iż już rok później — 1 lutego 1925r. doszło do nadania pierwszej próbnej audycji radiowej. Jeśli chodzi natomiast o oficjalną datę powstania polskiej radiofonii, to jest nią 18 kwietnia 1926 r. Obecnie po 95 latach istnienia Polskiej Radiofonii, Święto Polskiego Radia obchodzone jest 11 kwietnia, bo to właśnie od tego dnia wszystko się zaczęło.
Jak celebrujemy ów dzień?
Pomimo postępu technologicznego, a co za tym idzie rozwoju nowych mediów, polska radiofonia nadal nie schodzi ze sceny czwartej władzy. 11 kwietnia bieżącego roku w godzinach 10:00–11:00 z inicjatywy „I Love Radio” w 167 stacjach radiowych, wyemitowany został „4 Charytatywny Blok Reklamowy”. Dochód z owego przedsięwzięcia w całości przekazano „Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie”.
Czy radio jest jeszcze potrzebne?
Gdyby to pytanie zadać współczesnej młodzieży, zapewne większość z niej odpowiedziałaby, że nie. Prawda jest jednak nieco inna. Bowiem to właśnie radio towarzyszy nam w pracy, podczas obiadu w restauracji czy w czasie podziwiania wystaw sklepowych. Pomimo tego,
iż nie zawsze włączamy je z własnej woli, to niewątpliwie w dalszym ciągu jesteśmy jego użytkownikami. Ponadto na uwagę zasługuję fakt, iż radio to jedna z najprostszych form przekazu, która dla współczesnego odbiorcy, jest znacznie mniej absorbująca niż czytanie artykułu czy oglądaniu programu informacyjnego. Mało tego, posiłkując się doświadczeniem dziennikarzy specjalizujących się w wywiadach, możemy dowiedzieć się, że wielu z ich gości, godzi się uczestniczyć w rozmowie, lecz tylko wtedy, gdy mają oni pewność, że ich wizerunek nie zostanie upubliczniony. Co więcej, gdy zastanawiamy się nad sensem istnienia radia, powinniśmy także pomyśleć o osobach starszych. Bowiem często zdarza się tak, iż współcześni seniorzy nie nadążają za postępem technologii. Natomiast młodzież nie ma czasu lub cierpliwości na szkolenie swoich dziadków. Z tego powodu często zdarza się tak,
że dla tych osób audycja radiowa jest jedynym oknem na świat.
Mamy więc nadzieję, że pomimo rozwoju nowych mediów, radio w dalszym ciągu będzie jedną z form środków masowego przekazu. Natomiast dzień 11 kwietnia w dalszym ciągu będzie celebrowany w tak dobroczynny sposób.