Najbardziej stresogenny czynnik
Autorka: A. Sokołowska
Gdy jest jej za dużo staje się czynnikiem problemów zdrowotnych, przytłacza psychikę i ciało- presja, a inaczej przymus, to coś, co towarzyszy każdemu.
Motywator
Delikatna presja jest motywująca. Gdyby nie świadomość ograniczającego czasu, człowiek prawdopodobnie stałby w miejscu. Oznacza to, że przymus nie zawsze stanowi czynnik negatywny, a niekiedy niesie za sobą sporo pozytywów, np. pozwala zebrać się do działania, zacząć organizować swój czas i postawić na samorozwój.
Presja wewnętrzna największym wrogiem
Presję można wywierać także na samym sobie, co stanowi największe zagrożenie dla psychiki i zdrowia emocjonalnego. Powoduje lęk i brak wiary we własne możliwości, odbiera motywację i umiejętność cieszenia się z życia. Długotrwałe towarzystwo presji jest jednym
z czynników doprowadzających do nerwicy, a także depresji.
Rodzaje presji
Człowiek styka się z różnymi rodzajami presji. Do najczęstszych należą — presja: oczekiwań, obowiązków, czasu i wymagań. Są tworzone przez środowisko, znajomych, rodziców, rówieśników, media czy samych nas. Nie da się ich uniknąć, ale można nauczyć się je przezwyciężać.
Jak powstaje presja?
Presja utożsamiana jest z wewnętrznym głosem, który nakłania do wykonania pewnej czynności lub zachowania się w odpowiedni sposób. Im dalej czynność bądź zachowanie będzie odkładane w czasie, tym dłużej będziemy odczuwać napięcie, nerwowość czy rozdrażnienie, wynikające ze strachu przed karą stojącą za niespełnieniem określonego oczekiwania.
Presja możliwa do pokonania
Najlepszym sposobem na pokonanie presji jest znalezienie czasu na odpoczynek wolny od wyrzutów sumienia. Jeżeli odpuścimy sobie jedno lub dwa zadania dla lepszego samopoczucia, nie będzie to katastrofalnym przewinieniem. Warto zrobić plan tygodniowy z uwzględnieniem chwili dla siebie i dopuścić w nim pewną ruchomość.