Dzień Geografa
Autor: M. Dylewski
W 2021 roku przypada na 23 kwietnia. Ustanowiony na ową datę przez Komitet Nauk Geograficznych PAN. Z punktu widzenia świata ważną osobą w tej dziedzinie nauki jest nikt inny jak Alexander von Humboldt. Położył fundamenty pod geografię fizyczną, której badania skupiały się wokół takich dziedzin jak gleba, rzeźba terenu, woda czy klimat. Z kolei nasza Polska ziemia wydała na świat człowieka imieniem Wincent Pol. Jego osoba miała okazję objąć urząd w pierwszej katedrze geografii w Polsce i jednocześnie drugiej na świecie. Człowiekiem o którym warto wspomnieć jest również Eugeniusz Romer czyli kreator kartografii polskiej w nowoczesnym wydaniu.
Nawiązując do światowych odkryć geograficznych nie można przejść obojętnie obok takich postaci jak Krzysztof Kolumb. Odpowiedzialny za odkrycie kontynentu Amerykańskiego, chociaż nie był w rzeczywistości pierwszą osoba, która to zrobiła. Kolejny odkrywca to Vasco da Gama. Poruszając się drogą morską, dotarł jako pierwszy do Indii wprost z Europy. Wśród tych osób nie może rzecz jasna zabraknąć Ferdynanda Magellana. Wraz ze swoimi żeglarzami był pierwszą osobą, która opłynęła Ziemię dookoła.
Sama nazwa nauki „geografia”, pochodzi od słów „ziemia” oraz „piszę”. W dużym skrócie jest to jak same słowa wskazują, umiejętność opisywania skały na której mamy okazję żyć.
Jednak patrząc na powyższe postacie w sensie alegorycznym, można dojść do wniosku, iż jest to dzień każdego z Nas. Tak jak nasi przodkowie, wyznaczający nowe szlaki, granice, szukający przygody przemierzając nieznane, tak i my w trakcie własnego życia wcielamy się w ich role. Każdy z Nas jest geografem swojego własnego życia.