
Kontrowersje wokół gier wideo
Autor: L. Wieczorek

Gry wideo obecne są w życiu niejednego z nas. Stanowią rozrywkę nie tylko dla mężczyzn – jak to się z pozoru wydaje – ale również dla kobiet. Na rynku znajduje się wiele gatunków, a także rodzajów tejże „aktywności”. Ponadto możemy je podzielić na technologię oraz platformę, na której możemy grać.
W ciągu ostatnich lat gry wideo znacznie ewoluowały. Odbyło się to na wielu płaszczyznach, w tym technologicznej, rozrywkowej, ale również marketingowej i społecznej. Ponadto ta forma aktywności jest tematem wielu dyskusji, debat społecznych, czy chociażby artykułów naukowych. Wciąż skutkuje wieloma pozytywnymi, a także negatywnymi emocjami. Wokół gier wideo stale rosną nowe kontrowersje. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim dyskusje na temat krytycznych i pozytywnych aspektów tego sposobu rozrywki. Od lat rozmowy toczą się wokół przemocy, która bez wątpienia występuje w grach i jest postrzegana jako przyczyna aktów przemocy. Kolejną problematyką są treści erotyczne. Przykładem może być seria Grand Thetf Auto, w której główny bohater, aby osiągnąć wyższy level, musi udać się do klubu go-go, dyskotek, czy chociażby barów. Całość nacechowana jest zabarwieniem seksualnym. Następnym aspektem jest regulacja treści, to znaczy uchwalenie przepisów dotyczących dystrybucji gier wideo. Na przestrzeni lat rządy wielu krajów wprowadziły system oceny treści gier. Wskutek tego mogą one oceniać zagrożenie dla systemu moralnego swoich obywateli. Ponadto rządzący wprowadzili cenzurę, wskutek występowania wspomnianych już treści erotycznych lub przemocy. Dalsze kontrowersje budzi między innymi aspekt religijny, który coraz częściej pojawia się jako podstawowy element projektowania gry. Ponadto, niektóre wydania używane są do nawracania ludzi lub odwrotnie z tego powodu są wręcz zakazane. Burzliwą dyskusję wywołała między innymi gra LittleBigPlanet, po tym, jak członek społeczności PlayStation zgłosił słowa do jednej z licencjonowanych piosenek we wspomnianej grze. Powodem było użycie fragmentów ze świętej księgi islamu – Koranu, które mogły być obraźliwe dla muzułmanów. Ostatecznie jednak po naradzie zdecydowano się usunąć słowa z utworu.
Burzliwą dyskusją okazały się również tematy związane z przedstawieniem płci, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, czy chociażby aktywności kryminalnej. Nie sposób zapomnieć o uzależnieniach, a także problemach zdrowotnych wynikających z nadmiernego korzystania z tegoż hobby. Portal eurogamer stworzył listę z najbardziej kontrowersyjnymi grami. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak: Postal 2, GTA i The Walking Dead, Custer’s Revenge, czy chociażby V‑Tech Rampage.
Najpopularniejsze gry wideo są użytkowane na całym świecie, a gracze korzystają z urządzeń typu PC, PlayStation, X‑box, Wii, bądź Nintendo. Dużą sympatią cieszą się również gry online pokroju League of Legends, CS:GO, Heartstone, bądź World of Tanks. Warto pamiętać, aby rozsądnie korzystać z możliwości wspólnej technologii.