Światowy Dzień Wolności Prasy
Autorka: K. Burda
Już 3 maja 2021 r. możemy obchodzić Światowy Dzień Wolności Prasy, który został wprowadzony w życie 20 grudnia 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Każdego roku organizowane są uroczystości na całym świecie, które dotyczą istoty wolności mediów, roli jaką sprawują, jak wygląda prasa w poszczególnych krajach oraz jakość przekazywanych informacji. Ten dzień ma przypominać nawet rządowi, jak bardzo ważna jest wolność przekazywanego słowa.
W tym roku można wziąć udział w VI edycji konferencji „Difference Day”, która organizowana jest w Belgii. Tradycją takiej uroczystości jest ogłaszanie dorocznych laureatów Nagrody Wolności Prasy im. Guillermo Cano. W 2020 roku nagrodę otrzymała Jineth Bedoya – kolumbijska dziennikarka śledcza. Ze względu na pandemię Covid-19, rząd podjął decyzję o kontynuowaniu konferencji w formie online. Uroczystość odbędzie się w niedzielę – 2 maja oraz poniedziałek – 3 maja. Pod tym linkiem znajdziecie również program konferencji: https://www.differenceday.com/event/
W konferencji wezmą udział osoby takie jak: Olga Kravetz, Delphine Minoui, Rachita Taneja, Alia Ibrahim, Hanna Liubakova, czy nawet dziennikarz TBC. Są to różnorakie osobistości, które pragną dzielić się tematami związanymi z prawami człowieka, ciężarem jaki muszą nieść przez życie, problemach religijnych i wieloma innymi problemami, które są istotne dla całego świata. Będą przemawiać dziennikarze, fotografowie, a nawet twórcy filmów. To właśnie dzięki różnorodności prelegentów, konferencja jest godna uwagi.
Jestem przekonana, że w tym roku, to święto powinno być dla nas szczególnie ważne, gdyż każdego dnia prasa pozbawiana jest resztek wolności i godności. Ciężko mówić o rzeczywistej swobodzie prasy w dobie pandemii, która wręcz operuje przekazem medialnym. Można było spotkać się z wieloma przypadkami osób uciszanych na całym świecie, którzy chociażby spróbowali pokazać prawdziwe oblicze pandemii. Z trudem nazwać prasę wolną, ponieważ to rząd przejmuje kontrolę nad tym co wolno nam mówić, a czego nie wolno, nad tym co wypada powiedzieć, a czego nie wypada. To właśnie ten dzień powinien przypomnieć politykom, że nie powinien mieć wpływu na wszystko, gdyż przysługuje nam prawo do pozyskiwania niezależnych i prawdziwych informacji. Ciągle sprzecznie przekazywane informacje dotyczące szczepień, czy restrykcji doprowadzają do zamętu, przez co zaczynamy odbierać media jako te złe, jako mało rzetelne oraz ubezwłasnowolnione. Dlatego właśnie ten dzień powinien być ważny, abyśmy mogli doceniać prasę wolną, która ma jeszcze swoich zwolenników. Właśnie to święto powinno uświadamiać odbiorcom, że na tej planecie są jeszcze osoby, którym zależy na tym, aby przekazywane informacje rzeczywiście niosły pomoc, nie strach i zdezorientowanie. Powinniśmy cenić te głosy, które są niezależne i naturalne, oraz ryzykują życie, aby nie pozbawiać świata wielu drogocennych informacji.