Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii
Autorka: K. Sasak
17 maja to jeden z najważniejszych dni dla społeczeństwa LGBT. Właśnie tego dnia w 1991 roku Światowa Organizacja Zdrowia usunęła Homoseksualizm z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych . Czy to coś pomogło?
Tematy dotyczące orientacji seksualnej dalej wzbudzają dużo kontrowersji, w szczególności w naszym kraju. Ludzie dalej nie potrafią zrozumieć, że heteroseksualizm to nie jedyna możliwość, a ludzie, którzy kochają osobę tej samej płci są zdrowi i nie potrzebują leczenia psychiatrycznego. Częstym zjawiskiem jest również wyśmiewanie młodych osób, które deklarują się jako osoby homoseksualne lub biseksualne. Przez wielu uważane jest to za swoistą modę i chęć zabłyśnięcia w społeczeństwie, ale czy tak jest na pewno?
Na świecie około 5% ludzi to osoby homoseksualne. Oczywiście są to osoby, które nie ukrywają swojej orientacji i jawnie ją okazują. Naukowcy twierdzą, że osób homoseksualnych może być nawet około 8–10%, jednak część boi się wyjść z szafy z wielu powodów. Najpopularniejszy z nich to obawa przed odrzuceniem przez rodzinę. Młodzi ludzie przyznają, że czekają do momentu, kiedy będą już na swoim, aby powiedzieć o orientacji swoim rodzicom, w szczególności tym, którzy wykazują zachowania homofobiczne.
Niestety, takie działania często doprowadzają do chorób. Nierzadko młodzi ludzie cierpią na depresję, gdyż nie mogą być sobą i muszą ukrywać część siebie przed swoimi najbliższymi. Oprócz tego boją się zwrócić o pomoc do osób postronnych i wszelkie negatywne uczucia chowają w głębi siebie. Według badań Roberta Garofalo z 1999 roku osoby nieheteroseksualne popełniają samobójstwa częściej od osób heteroseksualnych. Od tamtych badań minęło już 22 lata, jednak wyniki dalej obowiązują.
Co możemy zrobić, aby pomóc osobom nieheteroseksualnym? Przede wszystkim wspierać, gdyż nie dla każdego człowieka jest to łatwe. Nie wyśmiewać, nie potępiać, traktować jak równemu sobie. Częstym błędem jest postrzeganie osób homoseksualnych za „łaknących do każdego”. Jest to krzywdzące. Podobnie z siedzącą z tyłu głowy myślą, że jeżeli mój przyjaciel jest gejem, a ja jestem heteroseksualnym chłopakiem to nie możemy się przyjaźnić, bo pewnie coś do mnie czuje.
Lekarze z całego świata wzywają do dementowania stereotypów i uprzedzeń na temat osób homoseksualnych oraz skojarzeń pomiędzy homoseksualnością a zaburzeniami zdrowia fizycznego i psychicznego.
22 628 52 22 – ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBT+