Dzień Kobiet
Autor: L. Wieczorek
Dzień Kobiet tuż, tuż… Drodzy Panowie, czy to nie pora wybrać kwiaty?
Znany na całym świecie i obchodzony w blisko 30 krajach — Dzień Kobiet podbił serca milionów. Stał się okazją do wyznawania uczuć, podziękowania, ale również strajków. Przyjrzeliśmy się bliżej historii święta Pań. Dodatkowo zerknęliśmy do symboliki poszczególnych kolorów kwiatów.
Jak to wszystko się zaczęło?
Dzień Kobiet to tradycja, która ma swój początek w 1909 roku. Wtedy po raz pierwszy świętowano w Stanach Zjednoczonych. Rok później, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze, ogłosiła święto wszystkich Pań, w celu rozpowszechniania idei praw kobiet, a także budowania wsparcia, w uznaniu powszechnych praw wyborczych. Ustanowienie Dnia Kobiet odbyło się w drodze anonimowego głosowania. I tak w 1911 roku, po raz pierwszy świętowano w Austrii, Niemczech, Danii oraz Szwajcarii. Domagano się przy tym prawa kobiet do głosowania, jak również obejmowania stanowisk publicznych. W 1913 i 1914 roku, w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet, odbyło się wiele demonstracji antywojennych. Do obchodów przystąpiły również inne państwa, w tym Rosja. Tak oto rozpoczęto obchody nowego święta wszystkich Pań. Co więcej, bez konkretnej daty w kalendarzu.
Dzień Kobiet w czasach PRL
Bardzo doniośle i hucznie było w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W zakładach, z okazji Dnia Kobiet, Panie były obdarowywane towarami, które na ogół nie występowały na półkach sklepowych. Otrzymywały najczęściej goździki i rajstopy. Wśród prezentów pojawiały się również ręczniki, ścierki kuchenne, kawa czy mydła. Niektóre z nich dostawały bilety do placówek kultury. Symbolem elegancji firmy, stał się bukiet podarowanych Gerberów. Nie brakowało oczywiście spotkań przy kawie i wuzetce. Ciekawostką jest fakt, że każdy otrzymany drobiazg, trzeba było pokwitować. Często pod groźbą kar dyscyplinarnych.
Jak jest obecnie?
Dzień Kobiet jest znany na całym świecie. Stał się świętem w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji. W tym dniu (zgodnie z przyjętym zwyczajem w poszczególnym państwie), mężczyźni wręczają swoim kobietom, matkom, koleżankom drobne podarunki, najczęściej kwiaty i słodkości. Ale to nie stało się regułą. Dla przykładu we Włoszech kobiety są obdarowywane gałązkami akacji srebrzystej, a w Rosji dominują mimozy i czekolady. Natomiast w Portugalii i Rumunii, Panie mają swoje prywatne święto i przyjęcie tylko dla nich.
Do 1993 roku w Polsce, Dzień Pań obchodzony był oficjalnie. Ten zwyczaj zniosła jednak Hanna Suchocka – ówczesna premier naszego kraju. Mimo to tradycja nie umarła i Kobiety mogą świętować co roku.
Symbolika kwiatów
To właśnie 8 marca Panie otrzymują w prezencie kwiaty. Ale jakie podarować? Jaki kolor wybrać? Drodzy Panowie, teraz specjalnie dla Was krótko o symbolice.
Czerwony to kolor, który kojarzy nam się przede wszystkim z miłością, pożądaniem i namiętnością. To właśnie tę informację — wybierając róże, tulipany, czy goździki w tejże barwie, przekazujecie obdarowywanej kobiecie.
Biały symbolizuje czystość, doskonałość oraz szczerość. To oznaka niewinności, wierności oraz mądrości. Wybierając lilie, róże, czy orchidee w tym kolorze, przepraszacie za swoje grzechy.
Pomarańczowy oznacza ciepło, radość i szczęście. Kojarzy nam się głównie z młodością, kreatywnością i fascynacją. Są połączeniem czerwieni i żółci, dlatego ich symbolika jest czymś pomiędzy przyjaźnią, a miłością. Dalie, lilie oraz gerbery we wspomnianej barwie, symbolizują chęć zrobienia kolejnego kroku.
Różowy symbolizuje kobiecość, delikatność i romantyczność. Kwiaty, w tym piwonie, goździki, tulipany i róże, dają kobiecie znać, że są przez Was lubiane. Dodatkowo mówią, że uważacie je za urocze istoty.
Żółtymi kwiatami obdarowuje się kobiety, z którymi chce się tylko przyjaźnić. Dodatkowo są wyrazem gratulacji. Ale uwaga, symbolizują również fałsz, zdradę i zazdrość. Żółte słoneczniki, żonkile, stokrotki, róże… to chyba niezbyt udany wybór na 8 marca dla ukochanej.
Niebieskie irysy, hiacynty, niezapominajki symbolizują chęć bycia przy danej osobie na zawsze. Są jednocześnie podziękowaniem za dotychczasowy czas. Oznaczają wierność, zaufanie i intymność. Podkreślają nasze zaangażowanie.
Fioletowe rośliny mówią o wyjątkowości, zachwycie i gratulacjach. Oznaczają dumę, sukces i doskonałość. Wybór bzu, irysów, astrów, czy storczyków w tymże kolorze oznacza, że jest się wyjątkowym dla obdarowującego. Niekiedy, kolor kojarzony jest ze śmiercią, smutkiem bądź pokutą.