Kiedy marzeń pełna głowa kluczem praca zespołowa
Autor: Kinga Olesińska
Wymiar siatkówki — szybka akcja i komunikacja. Rywale czy przyjaciele po dwóch stronach boiska?
Siatkówka to sport zespołowy, w którym dwunastu graczy robi wszystko, aby piłka nie spadła na parkiet. Ten rodzaj aktywności fizycznej wymaga od uczestników poznania własnych możliwości, ale również umiejętności przeciwnika. Niezwykle ważna w piłce siatkowej jest komunikacja, aby profesjonalnie grać w siatkówkę, należy nauczyć się kilkudziesięciu sygnałów niewerbalnych, pokazywanych za pomocą dłoni/rąk przez graczy i sędziów. Oczywiście pojawia się tu także komunikacja werbalna w postaci okrzyków, np. „Moja!”. Jednak przy akcjach dziejących się szybko, kiedy to zawodnicy nie mają możliwości się skontaktować i aby nie zdradzić przeciwnikowi następnego ruchu, odpowiednia okazuje się komunikacja niewerbalna.
Niestety do lepszych wyników trzeba odpowiednich środków, nie wystarczy znajomość sygnałów i wypracowana technika. Siatkarz nie mogą dotykać piłki dwa razy z rzędu, tak więc potrzebna jest mu pomoc kolegów z drużyny. Jak powiedział Bernardo Rezende, brazylijski trener — Siatkarz nie jest solistą, ale członkiem orkiestry. Gdy zaczyna myśleć: „Jestem wyjątkowy”, to tak naprawdę jego koniec.
Oprócz dobrych relacji w drużynie zauważalne są przyjazne stosunki w odniesieniu do reprezentantów z innych grup. Jako że siatkarze mogą występować w różnych klubach narodowych, niekoniecznie we własnym kraju, mają szansę poznać członków drużyn, z którymi być może będą musieli się mierzyć w międzynarodowych mistrzostwach. Znajomość takich osób oraz wielogodzinne treningi dają możliwości przeanalizowania ich sposobu gry, taktyki jakiej używają oraz dostosowania swoich umiejętności i reagowania na nie. Pomimo takiej wiedzy gracze nie są w stanie odczytywać w pełni następnego ruchu nawet znajomego z ugrupowania, w którym grali przez lata. Oczywiście na mistrzostwach Europy, świata, czy nawet w rozgrywkach ligowych zawodnicy odrzucają relacje, a skupiają się na wygranej swojego zespołu. W chwili wejścia na boisko chcą osiągnąć sukces, poza nim potrafią funkcjonować bez cienia rywalizacji. Podczas spotkań lub w scenach zakulisowych można zauważyć ich wzajemną sympatię.
Siatkówka to bardzo skomplikowana gra, gdzie przenika się komunikacja werbalna i niewerbalna. W której musisz znać siebie i swoich współzawodników. Musisz być przygotowany na ciągłe odczytywanie przeciwnika, którego gra bywa niepowtarzalna i zaskakująca. Piłka siatkowa wiąże się też z odpowiednim odseparowaniem relacji międzyludzkich od gry. Rywalizujący ze sobą w momencie usłyszenie gwizdka, myślą tylko o zdobyciu przewagi. Podziwiają się wzajemnie i zawsze szanują do końca meczu, co pokazują perfekcyjne starcia.