Egipt — tam, gdzie czas się zatrzymał
Autorka: E. Błońska
Oszczędzaj pieniądze i podróżuj – mawiała moja dawna nauczycielka od angielskiego. Miała rację. Podróże zostają w nas na zawsze, a pieniądze wydane właśnie na nie, nigdy nie są straconymi. Cząstka każdego odwiedzonego miejsca zostaje w nas. Jak to mówią: możesz zniszczyć zdjęcia, ale nie zniszczysz wspomnień.
Muzułmanki zmierzające na modlitwę. Giza.
Dominującą religią w Egipcie jest Islam. Niektórych podczas podroży może to przerażać, ale ma to jednak swój czar. Kobiety zasłaniają swoje ciała, główny nacisk kładziony jest na włosy, ramiona i nogi. W przypadku konserwatywnego islamu płeć piękna nie pokazuje także twarzy (kobiety i dziewczęta zakładają wówczas nikab – zasłona twarzy z otworem na oczy, zwykle koloru czarnego). Warto pamiętać, ze podróż do dalekich krajów to świetna okazja do nauki, np. o geografii, religii czy tradycjach.
Ulica w Alexandrii – 2 co do wielkości mieście w Egipcie, założonym przez Aleksandra Wielkiego i popularnego od strony historycznej. Miasto położone jest nad Morzem Śródziemnym, wieje tam chłodny wiatr. Można odczuć śródziemnomorską świeżość. Mam wrażenie, ze miejsce to przypomina Californię z USA.
Najpierw niesamowita atmosfera na lotnisku, potem ciasny samolot, a na końcu inny kraj. Dlaczego podróże lotnicze są tak niesamowite? Sam lot samolotem jest niezwykły. Myśl, że unosimy się mile nad ziemią może przerażać. Odgłos przelatującej na niebie machiny gdy siedzimy w domu nie przeraża, ale gdy jesteśmy już w samolocie – zaczynają ujawniać się uczucia takie jak strach, poczucie braku kontroli (bo tylko pilot ma ster, a co jeśli maszyna się rozbije i pasażerowie wylądują w przestworzach? Sami? Sami ze sobą? Nie oszukają grawitacji. Myśli o braku kontroli w samolocie mogą przerażać). Lotniska przypominają mi o tym, że każdy z nas jest inny. Wszyscy różnimy się językiem, kolorem skóry, wyznaniem. Kilka razy przyszło mi rozmawiać z obcokrajowcami, których pytałam o samolot na lotnisku czy o drogę. Na lotniskach można spotkać ludzi z całego świata i za to lubię te miejsca. Można powiedzieć, ze już na lotniskach wszyscy jesteśmy tacy sami. Lotnisko jest tez niezwykłym miejscem do przemyśleń. Często ludziom towarzyszy tam samotność. Przynajmniej mi. Samotność tak naprawdę we wszechświecie, bo cóż mogę zdziałać w innym kraju? Czy znam język? Czy znam mapę i geografię innego kraju? Zwykle nie. Samotność na lotnisku jest ciekawym uczuciem. Mimo samotności mogłam odczuć poczucie wspólnoty z każdym człowiekiem. Na lotnisku i w samolocie znika rasizm. Znikają bariery. Znika dystans wobec świata. Nagle jesteśmy tak blisko w jednym miejscu z ludźmi z najodleglejszych zakątków globu. Wszyscy jesteśmy braćmi.
Dlaczego Egipt? Wiele ludzi zadaje to pytanie. Trudno mi na nie odpowiedzieć. Na pewno jest to fascynujący kraj, pełen niespodzianek. Kraj, w którym można odpocząć od konsumpcjonizmu, gwaru polskich miast, pieniędzy, ciągłej gonitwy. Egipt zatrzymał się w czasie. Na ulicach piach, ludzie siedzą w przydrożnych kafejkach i piją kawę. Sącz łyk po łyku. Nigdzie się nie spieszą.
Być może Egipt nie kojarzy się dobrze. Bywa brudno, bywa śmierdząco. Ludzie nie dbają szczególnie o higienę, a na pewno nie dbają o higienę tak jak w Europie. Śmieci lezą na ulicach. Co jednak jest w Egipcie lepsze niż „u nas”? Na pewno więzi rodzinne i przyjacielskie. Rodzina w Egipcie zawsze jest na 1 miejscu. Tak samo przyjaciele. Przyjaźnie są bardzo silne, spotkania z przyjaciółmi przynajmniej 2 razy w tygodniu. Nikt nie może pozostać sam, zawsze znajdzie się dobry człowiek, który pomoże potrzebującemu czy samotnikowi.
Czas zatrzymał się w Egipcie.
Stacja metra w dzielnicy Kairu – El Maadi. Tak jak i na pozostałych stacjach dominuje kolor – tu jest to niebieski. Wszędzie rosną palmy i egzotyczne krzewy. W niektórych zakątkach można spotkać kwitnący hibiskus.
O podróżach słów kilka
Nie da się ukryć, ze egipska kultura jest całkowicie inna niż europejska. Ludzie cenią sobie otwartość i są bezpośredniość. Pomagają potrzebującym na ulicy. Egipt to także kraj zorientowany na turystykę, miasta takie jak Sharm el Sheikh, Hurgada i Marsa Alam co roku zapraszają ludzi z całego świata do swoich kurortów. Dlaczego jednak nie warto podróżować do kurortów? Trudno wakacje all inclusive nazwać podróżą. Mogą być one co najwyżej tygodniowym urlopem i próbą odpoczynku od codziennych zmartwień w wygodnym lokum przy plaży. Prawdziwa podróż to ta, gdzie przebywa się z ludźmi zamieszkującymi dany kraj, rozmawia się z nimi, poznaje ich, stara się wyjąc z tego jak najwięcej – nauczyć się zwyczajów, języka czy mentalności obcokrajowców. Nie ma żadnego „my” i „oni”. Wszyscy tak naprawdę jesteśmy tacy sami. Podczas takich wypraw często można nawiązać ciekawe znajomości, które zostaną z nami do końca życia.
Dlaczego poruszam kwestię podróżowania teraz przed wakacjami? Bo dla studentów czy uczniów, ale też każdego z nas, okres lipiec – wrzesień to być może jedyny czas w roku, kiedy można sobie pozwolić na chwilę wolnego. Okres pandemii zmusił mnie do refleksji o tym, dlaczego warto podróżować. Zalet jest więcej niż wad. Mimo że wyjazdy były przez pewien czas niemożliwe (czy to te zagraniczne czy po naszym kraju), a teraz wciąż są nieco ograniczone (obowiązek wykonania drogiego testu PCR przed wylotami, maseczki w środkach transportu itd.) to jednak warto spróbować, jeśli ma się choć odrobinę wolnego czasu. Czas na podróże nigdy nie jest czasem straconym. Czasami zastanawiam się na co wydajemy najwięcej pieniędzy: dobra materialne? Czy to ostatecznie będzie miało jakiekolwiek znaczenie? Rzeczy materialne nie zawsze można przetransportować, nie mogą nam wszędzie towarzyszyć i nie przynoszą tak ogromnej radości jak wchodzenie na pokład samolotu, atmosfera innego kraju, wspomnienia miłych ludzi spotkanych jako towarzyszy podróży. Zachęcam też do fotografowania każdej chwili, oczywiście w miarę możliwości. Wspomnienia zawsze będą w nas. Możemy zabrać je wszędzie, mogą pomóc nam gdy czujemy się źle lub jest nam smutno.
Każda podróż ma swoje zalety. Kiedy odwiedzasz lepiej rozwinięte kraje, możesz dowiedzieć się jak poprawić swój własny. A kiedy los zaprowadzi cię do tych biedniejszych, nauczysz się go doceniać. – Samuel Johnson
Im dalej pójdę, tym bardziej siebie poznam. – Andrew McCarthy
Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki . – Martyna Wojciechowska
Ten, kto żyje, widzi dużo. Ten, kto podróżuje, widzi więcej. – przysłowie arabskie
Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej. – Ryszard Kapuściński
Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz, a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat. – Henry Miller
Podróżowanie jest brutalne. Zmusza cię do ufania obcym i porzucenia wszelkiego co znane i komfortowe. Jesteś cały czas wybity z równowagi. Nic nie należy do ciebie poza najważniejszym – powietrzem, snem, marzeniami, morzem i niebem. – Cesare Pavese
Pojawia się pytanie: gdzie jest nasze miejsce? Czy tam gdzie się urodziliśmy czy tam, gdzie czujemy, ze naprawdę żyjemy? Czy warto podróżować? Odpowiedz pozostawiam wam, drodzy czytelnicy. Życzę też wszystkim udanych, pogodnych i przede wszystkim zdrowych wakacji, urlopów i odpoczynków. Cieszmy się każdą chwilą!