Światowy Dzień Książki i praw autorskich
Autorka: Wiktoria Śmigielska
23 kwietnia, jak co roku przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To nietypowe święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej (praw autorskich).
Data 23 kwietnia, wcale nie została wybrana przypadkowo. Jest ona symboliczna dla literatury światowej. W roku 1616 tego dnia zmarli Miguel de Cervantes — hiszpański pisarz renesansowy, William Szekspir — angielski poeta i dramaturg, oraz Inca Garcilaso de la Vega — historyk peruwiański (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Wyjątkiem w obchodach tego święta jest Wielka Brytania – w tym przypadku obchodzi się je w pierwszy czwartek marca, tak aby wypadało w trakcie semestru szkolnego, z powodu licznych akcji organizowanych dla uczniów.
Kolebka Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Święto swój początek ma w Hiszpanii, dokładnie w Katalonii. Zaproponował je Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji w 1926 roku. Hiszpanie bardzo poważnie podchodzą do Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Od 1930 roku jest to oficjalne święto w całej Hiszpanii, a od 1964 we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Dzień 23 kwietnia w Katalonii jest hucznie obchodzony jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Kobiety obdarowywane są tego dnia czerwonymi różami, które mają symbolizować krew smoka pokonanego przez wcześniej wspomnianego świętego. Mężczyźni również mogą liczyć na upominki od kobiet w postaci książek.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO co roku przygotowuje konkurs na Światową Stolicę Książki. Pierwszą taką stolicą został Madryt. Tytuł przyznawany jest dla miasta, które najlepiej przygotuje program promujący książki i czytelnictwo.
„Mała książka – wielki człowiek’’, czyli świętowanie w Polsce
Od 2017 roku, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w Polsce prowadzona jest kampania „Mała książka – wielki człowiek’’. W celu zaszczepiania czytelnictwa od najmłodszych lat, maluchy obdarowywane są książkami, które mają je zachęcić do czytania. Czytanie przez dzieci wspomaga ich rozwój poznawczy i emocjonalny, a także wzbogaca słownictwo i pobudza nowe zainteresowania.
Prawa autorskie
Nie możemy zapomnieć, że 23 kwietnia to także Dzień Praw Autorskich, które zgodnie z polską ustawą oznaczają „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Dzielą się one na prawa osobiste oraz majątkowe. Autorskie prawa majątkowe są zbywalne i ograniczone w czasie – trwają od momentu powstania dzieła przez całe życie twórcy i wygasają 70 lat po śmierci autora. Praw osobistych nie da się wyzbyć, stanowią one raczej sentyment autora do swojego dzieła.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to świetna inicjatywa, obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. 23 kwietnia odbywają się liczne spotkania autorskie z pisarzami, a co ważne dla miłośników czytelnictwa wiele księgarni sprzedaje książki w promocyjnych cenach.