Filmy, a nawet klasyki, które musisz obejrzeć w walentynki!
Autorka: Kinga Głąb
Walentynki to święto zakochanych, które można spędzać w przeróżny sposób. Każdy ma swoje tradycje. Jedni wybierają się z drugą połówką do restauracji, inni obdarowują się prezentami, a niektórzy po prostu zostają w domu, spędzając wspólnie cały dzień.
Idealnym podsumowaniem takiego wieczoru walentynkowego będzie obejrzenie klasycznego romansidła. W poniższej treści przedstawię moje top 20 filmów, które trzeba, a nawet warto obejrzeć.
- „Ps. Kocham cię” to idealny wyciskacz łez, w dosłownym znaczeniu tego wyrazu. Jest to amerykański film z 2007 roku, w reżyserii Richarda LaGravenese’a na podstawie powieści Cecelu Ahern. Główni bohaterowie to Holly i Gerard, którzy nie musieli długo szukać miłości, bo sama ich odnalazła. Do małżeństwa przyciągnął ich wspólny, zwariowany charakter. Niestety ich droga miłosna zakończyła się w momencie tragicznej śmierci męża. Kobieta popadła w depresję i zamknęła się na świat. Wszystko zmieniło się, jednak gdy kobieta zaczęła dostawać listy od zmarłego męża…
2. „Cztery wesela i pogrzeb”, czyli brytyjska komedia romantyczna z 1994 roku w reż. Mike’a Newella. Film opowiada o zgraji przyjaciół, którzy przez komplikacje życiowe, mają problem ze znalezieniem drugiej połówki. Bywają tylko na weselach swoich innych przyjaciół. Charles jest jednym z najczęstszych gości. Obiecuje sobie, że nigdy nie weźmie ślubu, ale na jednym z przyjęć poznaje pewną amerykankę… To spotkanie może zmienić podejście Charles’a.
3. „Bezsenność w Seattle” to amerykańska komedia romantyczna z 1993 roku w reż. Noty Ephron. Sam, owdowiały ojciec uroczego Jonaha szuka nowej partnerki życiowej. W wigilijny wieczór jego syn dzwoni do radia z życzeniem, by jego ojciec ponownie odnalazł szczęście w miłości. Tej samej audycji słucha Annie. Poruszona historią wdowca, zakochuję się w nim i mimo dzielących ich kilometrów postanawia go odnaleźć.
4. „Czas na miłość” to brytyjski komediodramat z 2013 roku w reż. Richarda Curtisa. Młody Tim Lake kończy 21 lat i odkrywa, że może podróżować w czasie. Swoją umiejętność wykorzystuje do potęgi, los mu sprzyja i znajduje miłość swojego życia. Tim musi jednak zważać na to, by kontrolować swoją zabawę z czasem.
5. „Pretty Woman” to komedia romantyczna z 1990 roku w reż. Garrego Marshall’a . Walentynki bez tego filmu to jak Boże Narodzenie bez Kevina. To klasyka sama w sobie. Biznesmen Edward spotyka sympatyczną prostytutkę Vivian. Kobieta wpada mu w oko, więc postanawia zatrudnić ją jako “damę do towarzystwa”. Okazuje się, że spędzanie czasu wspólnie zmienia oblicza bohaterów. Można powiedzieć, że te dwa charaktery łączy na pewno coś więcej niż tylko przelotna znajomość.
6. “Dom nad jeziorem” amerykański melodramat z 2006 roku w reż. Alejandro Agrestiego. Fabuła filmu przedstawia historię samotnej Pani doktor, która mieszka w starym domu nad jeziorem. Okazuje się, że dom jest łącznikiem w czasie. Bohaterka rozpoznaje to w momencie, gdy dostaje listy od sfrustrowanego architekta, który też mieszka w jej domu, jednak czasowo jest starszy dwa lata. Oboje zaczynają wymieniać się listami przez magiczną skrzynkę. Wszystko to sprawia, że między bohaterami zaczyna kiełkować miłość. Czy przetrwa ona różnice czasu?
7. „Listy do Julii” to amerykańska komedia romantyczna z 2010 roku w reż. Harry’ego Winicka. W czasie wakacyjnego wypadu do słonecznej Italii narzeczeni Sophia i Viktor wykorzystują uroki pięknej Werony. On od strony kuchni poznaje nowe smaki, ona zaniedbana przez partnera postanawia przyłączyć się do wolontariuszek. Zajmują się one odpowiadaniem na listy adresowane na dom Julii Capuletti. W wiadomościach znajduje się wiele pytań o miłość, zawierają także przemyślenia i rady. Julia zainspirowana listem z 1957 roku postanawia pomóc adresatce odnaleźć zagubioną miłość. Jej podróż wzbogacona jest o towarzystwo wspominanej adresatki oraz jej przystojnego syna Charliego. Z czasem okazuję się, że coś ich do siebie ciągnie-może to będzie nowa miłość?
8. „Najdłuższa podróż’’ to kolejny piękny amerykański melodramat na tej liście. Film z 2015 roku w reż. George’a Tilmana Jr opowiada o miłości, przeznaczeniu, zrealizowanych i niespełnionych marzeniach. Porusza również motyw śmierci i tajemnicy. Historia młodej kobiety zakochanej w kowboju łączy swoje szlaki z życiorysem 91-letniego staruszka. Poznaje jego piękną, ale i smutną historię tym samym ucząc się na niej własnej, wspólnej miłości.
9. „Wielkie wesele” to przezabawny amerykański film komediowy z 2013 roku w reż. Justyna Zackhama. Fabuła filmu przedstawia nam szaloną rodzinę Gryffinowów. Elie i Don to stare, rozwiedzione małżeństwo, które nie przepada za sobą. W obliczu zbliżającego się wesela ich adoptowanego syna muszą nie tylko tolerować się wzajemnie, ale w dodatku Elie musi przeżyć towarzystwo swojej dawnej przyjaciółki, a teraz nowej partnerki swojego męża. Na weselu ma pojawić się również biologiczna matka ich syna, która jest zagorzałą katoliczką. Wszyscy muszą na czas wydarzenia udawać idealną rodzinę, co okazuję się wybuchowym eksperymentem.
10. „Joe Black” film ten nie jest typowym romansidłem, ale ukazuje, że miłość nie zna granic. Amerykański dramat obyczajowy z 1998 roku opowiada historię Susan, córki milionera, której pasją jest pomaganie innym. Na pierwszy rzut oka wszystko ma, ale gdy pewnego dnia poznaje młodego, przystojnego mężczyznę uświadamia sobie, że brak jej iskierki miłości. Po wspólnym lunchu żegnają się, a nieznajomy ginie pod kołami samochodu. Okazuję się, że Susan spotyka go ponownie na kolacji z ojcem, przedstawia on swojego wspólnika, którym okazuje się wcześniejsza ofiara. Nie jest to jednak Joe, a ktoś inny… ktoś, kto przychodzi do człowieka pod koniec życia. Czy Śmierć będzie w stanie zakochać się w człowieku?
11. „I że cię nie opuszczę” to amerykański dramat z 2011 roku w reż. Michaela Sucsy’ego. Leo i Paige to idealne małżeństwo. Ona porzuca rodzinę dla niego, on oddałby wszystko dla niej. Ich szczęście kończy się w momencie, gdy na wskutek wypadku żona Leo traci pamięć. Mężczyzna musi podołać ciężkiemu zadaniu przypomnienia ukochanej o tym, że są małżeństwem. Droga ta wydaje się jednak trudniejsza, niż myślał.
12. „Walentynki” to idealny film na celebrowanie Walentynek. Jest to komedia romantyczna z 2010 roku w reżyserii Garry’ego Marshalla. W przedstawionej fabule śledzimy, w jaki sposób święto zakochanych spędzają mieszkańcy Los Angeles. Znajdziemy tu wątek miłości niespełnionej i tej udanej oraz tej niemożliwej, czy tej, która jest blisko, ale jej nie widać. Film ukazuje wszystkie strony miłości, wady i zalety dnia Walentego.
13. „Zanim się pojawiłeś” to kolejny wyciskać łez na tej liście. Dramat amerykańsko-brytyjski z 2016 roku w reż. Thea Shatrock’a przedstawia nam bogacza Willa Traynora, który posiada wszystko dzięki swoim sukcesom. Jego świat legnie w gruzach, gdy na skutek tragicznego wypadku zostaje całkowicie sparaliżowany. W tej samej okolicy poznajemy drugą bohaterkę Louise, która nie wie co zrobić ze swoim życiem. Ich losy tak nimi kierują, że Emily zostaje opiekunką Willa i sprawia, że ten odzyskuje chęci do życia. Energia Lou i jej wyjątkowość zamieniają kamienne serce Willa na pełne radości i nadzieji.
14. „Sylwester w nowym Jorku” może opowiada o innym święcie, ale idealnie łączy w sobie wątki sylwestra i miłości. Jest to amerykańska komedia romantyczna reż. Garry’ego Marshalla przedstawiająca nam wiele historii. Jedni przeżywają pierwsze randki, drudzy, są w długoletnich związkach, inni czekają na nowego potomka, a jeszcze kolejnych trapi samotność. W ostatnim dniu roku ich historię się przeplatają, a my wraz z bohaterami obserwujemy, jak powstaje i mija miłość.
15. „Niesamowity przypadek Benjamina Buttona” to amerykański melodramat z elementami fantastyki w reż. Davida Finchera. Jest to historia o nadzwyczajnej miłości. Człowiek, który przychodzi na świat jako osiemdziesięcioletnie dziecko, stopniowo młodnieje i zakochuję się w normalnej dziewczynie. Jedynym problemem jest to, że on nie zestarzeje się z nią do śmierci, tylko umrze jako niemowlę. Ona mimo tego postanawia zaangażować się w taki układ i jest z nim aż do śmierci. To wzruszający film o skomplikowanej miłości, utracie i śmierci.
16. „Dom dusz” jest to film z 1993 roku w duńskiej reżyserii Billego Augusta. Ukazuje nam wielowątkową historię ubogiego Estebana, który przez to traci swoją narzeczoną. Jest załamany, ale nie poddaje się . Wykorzystuje swoją ambicję i upartość, wykupuje winnice i staje się najbogatszy w okolicy. Poślubia siostrę swojej narzeczonej, która jest istotą niezwykłą, ma ona bowiem dar przeczuwania. Z ich miłości rodzi się Blanca. Przez lata wzbogacania się Esteben staje się okrutnym człowiekiem. Stawia pieniądze i politykę ponad rodzinę. Sprzeciwia się również związkowi jego córki z ubogim rewolucjonistą Pedrem. Świat zbudowany przez bogacza ulega zniszczeniu, gdy zmienia się rząd, w którym pracował. Jego córka trafia do więzienia za znajomość z rewolucjonistą. Esteben z czasem uświadamia sobie, że bogactwo i pozycja to nie wszystko. Zmienia się i postanawia pomóc swojej córce, a nawet znienawidzonemu wcześniej Pedrowi.
17. „Miasto aniołów” amerykański film fabularny z 1998 roku w reż. Billego Silberlinga opowiadający o miłości anioła do człowieka. Seth (anioł) zjawia się przy łóżku umierającego pacjenta, którym opiekuję się piękna doktor Maggie. Jej urok sprawia, że anioł zakochuję się w niej. Postanawia nawet zrezygnować ze swojej postaci i zostać zwykłym śmiertelnikiem. Jednak los krzyżuje efekt jego planów i Seth będzie musiał doświadczyć ludzkiego cierpienia.
18. „Wciąż ją kocham” amerykański melodramat z 2010 roku w reż. Lasse Hallstroma pokazuje nam, że miłość również zmusza nas do trudnych wyborów w życiu. John i Savannah to dwa różne światy, jednak ich przeciwieństwo ich do siebie zbliża. Ich miłość czeka jednak próba w postaci wstąpienia przez Johna do armii wojskowej. Czy ich miłość przetrwa tak długi i niepewny czas?
19. „Moje wielkie greckie wesele” to amerykańsko-kanadyjska komedia romantyczna z 2003 roku w reż. Joela Zwicka, moim zdaniem idealna na polepszenie humoru. Poznamy tu 30-letnią Toule, Greczynke, która szuka szczęścia w miłości, ale jej to nie wychodzi. Poznaje ona przystojnego Lana, Amerykanina, który okazuje się odwzajemnioną miłością. Jednak zakochaną Toule czeka jeszcze jedna przeszkoda — zaakceptowanie Lana przez jej liczną i zwariowaną rodzinę z prawdziwymi, tradycyjnymi greckimi korzeniami. Okazuje się, że dla ojca bohaterki największym problemem jest to, że Lan nie jest Grekiem. Zakochany jednak tak łatwo się nie poddaje, robi wszystko, co musi, aby zostać zaakceptowanym przez swoich przyszłych teściów i nie tylko.
20. „Gwiazd naszych wina” to idealna pozycja na ostatnie miejsce jako podsumowanie tej listy, klasyka warta obejrzenia. Amerykański dramat i romans z 2014 roku w reż. Josha Boone’a. Poznamy historię nastolatki Hazel, która cierpi na raka tarczycy. Za namową rodziców idzie na spotkanie grupy wsparcia, gdzie poznaję nastoletniego Gus, byłego koszykarza z amputowaną nogą, który daje jej nadzieję na lepsze jutro i pomaga spełnić marzenie. Hazel przez samą siebie mu wystarcza. Film jest ukazaniem piękna nastoletniej miłości, niewinności, cierpienia i śmierci.