Przejdź do treści

TikTok — czyli szkodliwa aplikacja dla dzieci

Autor: Adrian Wojtas

Nowe bada­nia poka­zu­ją, że plat­for­ma Tik­Tok może udo­stęp­niać nasto­lat­kom poten­cjal­nie szko­dli­we tre­ści zwią­za­ne z samo­bój­stwa­mi i zabu­rze­nia­mi odży­wia­nia w cią­gu kil­ku minut od zało­że­nia przez nich kon­ta, co praw­do­po­dob­nie przy­czy­ni się do zwięk­sze­nia wpły­wu apli­ka­cji na naj­młod­szych użytkowników. 

W opu­bli­ko­wa­nym rapor­cie orga­ni­za­cji Cen­ter for Coun­te­ring Digi­tal Hate (CCDH) fun­da­cja stwier­dzi­ła, że wyświe­tla­nie tre­ści zwią­za­nych z samo­bój­stwem  może zająć mniej niż trzy minu­ty od zare­je­stro­wa­nia się na Tik­To­ku. Co cie­ka­we kolej­ne 5 minut zaj­mu­je zna­le­zie­nie kon­ten­tu pro­mu­ją­ce­go zabu­rze­nia odżywiania.

W bada­niu eks­per­ci fun­da­cji CCDH zało­ży­li osiem nowych kont w Sta­nach Zjed­no­czo­nych, Wiel­kiej Bry­ta­nii, Kana­dzie i Austra­lii, wybie­ra­jąc mini­mal­ny wiek użyt­kow­ni­ka, któ­ry wyno­si 13 lat. Na kon­tach tych polu­bio­no tre­ści doty­czą­ce zabu­rzeń odży­wia­nia i zdro­wia psy­chicz­ne­go. CCDH twier­dzi, że apli­ka­cja pole­ca fil­my doty­czą­ce zabu­rzeń odży­wia­nia i zdro­wia psy­chicz­ne­go co oko­ło 39 sekund w cią­gu 30 minut.

W tym samym rapor­cie czy­ta­my też, że: „Tik­Tok jest kosz­ma­rem każ­de­go rodzi­ca — kon­ta mło­dych ludzi są bom­bar­do­wa­ne szko­dli­wy­mi, wstrzą­sa­ją­cy­mi tre­ścia­mi, któ­re mogą mieć zna­czą­cy, sku­mu­lo­wa­ny wpływ na ich rozu­mie­nie ota­cza­ją­ce­go ich świa­ta oraz na ich zdro­wie fizycz­ne i psy­chicz­ne” – Imran Ahmed, dyrek­tor gene­ral­ny CCDH

Tik­Tok na poda­ne zarzu­ty oświad­czył, że regu­lar­nie wpro­wa­dza nowe zabez­pie­cze­nia dla swo­ich użyt­kow­ni­ków, w tym spo­so­by fil­tro­wa­nia fil­mów dla doro­słych lub „poten­cjal­nie pro­ble­ma­tycz­nych”. Doda­no też  „oce­nę doj­rza­ło­ści” do fil­mów uzna­nych  poten­cjal­nie  jako tre­ści dla doro­słych, a tak­że funk­cję poma­ga­ją­cą użyt­kow­ni­kom zde­cy­do­wać ile cza­su chcą spę­dzić na Tik­To­ku – oraz  moż­li­wość usta­wie­nia przerw w oglą­da­niu. Tik­Tok ofe­ru­je rów­nież garść kon­tro­li rodzicielskiej.

Mimo to CCDH twier­dzi, że nale­ży zro­bić wię­cej, aby ogra­ni­czyć okre­ślo­ne tre­ści na tej plat­for­mie i wzmoc­nić ochro­nę mło­dych użyt­kow­ni­ków. „Ten raport pod­kre­śla pil­ną potrze­bę refor­my prze­strze­ni onli­ne” – powie­dział Ahmed z CCDH. „Bez nad­zo­ru plat­for­ma Tik­Tok będzie nadal gene­ro­wać zyski, słu­żąc swo­im użyt­kow­ni­kom – pamię­taj­cie, nawet dzie­ciom poni­żej 13 roku życia – nasy­ca­jąc ich coraz bar­dziej inten­syw­nym i nie­po­ko­ją­cym tre­ściom bez kon­tro­li, zaso­bów i wsparcia”.