
TikTok — czyli szkodliwa aplikacja dla dzieci
Autor: Adrian Wojtas

Nowe badania pokazują, że platforma TikTok może udostępniać nastolatkom potencjalnie szkodliwe treści związane z samobójstwami i zaburzeniami odżywiania w ciągu kilku minut od założenia przez nich konta, co prawdopodobnie przyczyni się do zwiększenia wpływu aplikacji na najmłodszych użytkowników.
W opublikowanym raporcie organizacji Center for Countering Digital Hate (CCDH) fundacja stwierdziła, że wyświetlanie treści związanych z samobójstwem może zająć mniej niż trzy minuty od zarejestrowania się na TikToku. Co ciekawe kolejne 5 minut zajmuje znalezienie kontentu promującego zaburzenia odżywiania.
W badaniu eksperci fundacji CCDH założyli osiem nowych kont w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, wybierając minimalny wiek użytkownika, który wynosi 13 lat. Na kontach tych polubiono treści dotyczące zaburzeń odżywiania i zdrowia psychicznego. CCDH twierdzi, że aplikacja poleca filmy dotyczące zaburzeń odżywiania i zdrowia psychicznego co około 39 sekund w ciągu 30 minut.
W tym samym raporcie czytamy też, że: „TikTok jest koszmarem każdego rodzica — konta młodych ludzi są bombardowane szkodliwymi, wstrząsającymi treściami, które mogą mieć znaczący, skumulowany wpływ na ich rozumienie otaczającego ich świata oraz na ich zdrowie fizyczne i psychiczne” – Imran Ahmed, dyrektor generalny CCDH
TikTok na podane zarzuty oświadczył, że regularnie wprowadza nowe zabezpieczenia dla swoich użytkowników, w tym sposoby filtrowania filmów dla dorosłych lub „potencjalnie problematycznych”. Dodano też „ocenę dojrzałości” do filmów uznanych potencjalnie jako treści dla dorosłych, a także funkcję pomagającą użytkownikom zdecydować ile czasu chcą spędzić na TikToku – oraz możliwość ustawienia przerw w oglądaniu. TikTok oferuje również garść kontroli rodzicielskiej.
Mimo to CCDH twierdzi, że należy zrobić więcej, aby ograniczyć określone treści na tej platformie i wzmocnić ochronę młodych użytkowników. „Ten raport podkreśla pilną potrzebę reformy przestrzeni online” – powiedział Ahmed z CCDH. „Bez nadzoru platforma TikTok będzie nadal generować zyski, służąc swoim użytkownikom – pamiętajcie, nawet dzieciom poniżej 13 roku życia – nasycając ich coraz bardziej intensywnym i niepokojącym treściom bez kontroli, zasobów i wsparcia”.