Podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu Korony Kielce

Autor: Jan Podedworny

źró­dło: Koro­na Kiel­ce Facebook

Kie­dy 23 listo­pa­da 2022 roku ofi­cjal­nie pod­ję­to decy­zję o tym, że nowym szko­le­niow­cem Koro­ny Kiel­ce zosta­nie Kamil Kuze­ra, mało kto wie­rzył, że w Kiel­cach uda się „ura­to­wać” Eks­tra­kla­sę, a kibi­ce będą tłum­nie przy­cho­dzić na sta­dion by z dumą oglą­dać swo­ich ulu­bień­ców. Ku zasko­cze­niu eks­per­tów po feno­me­nal­nej run­dzie wio­sen­nej, w któ­rej dru­ży­na z Kielc odnio­sła 9 ligo­wych zwy­cięstw, pod­opiecz­nym Kuze­ry uda­ło się unik­nąć wid­ma spad­ku do niż­szej kla­sy roz­gryw­ko­wej, dzię­ki cze­mu koro­nia­rze mogli ze spo­ko­jem przy­go­to­wy­wać się do kolej­ne­go sezo­nu na pozio­mie PKO BP Ekstraklasy.

Sezon 2023/24

Obec­nie znaj­du­je­my się nie­mal­że na pół­met­ku roz­gry­wek sezo­nu 2023/24, więc jest to odpo­wied­ni czas na pod­su­mo­wa­nie run­dy jesien­nej w wyko­na­niu „zło­ci­sto-krwi­stych”. Po 15 roze­gra­nych spo­tka­niach na pozio­mie PKO Bank Pol­ski Eks­tra­kla­sy, eki­pa z woje­wódz­twa świę­to­krzy­skie­go pla­su­je się na 14 pozy­cji z dorob­kiem 17 punk­tów. Sam wynik punk­to­wy oraz pozy­cja w ligo­wej tabe­li może nie robi wiel­kie­go wra­że­nia na kibi­cach, eks­per­tach oraz dzia­ła­czach klu­bu nato­miast war­to wziąć pod uwa­gę, że koro­nia­rze nie naj­le­piej weszli w sezon i spo­ro punk­tów stra­ci­li w począt­ko­wej fazie roz­gry­wek (pierw­sze zwy­cię­stwo przy­szło dopie­ro w 6 kolej­ce). Ponad­to, nale­ży pod­kre­ślić zna­ko­mi­tą serię spo­tkań bez poraż­ki, ponie­waż ostat­ni raz Koro­na prze­gra­ła 16 wrze­śnia (poraż­ka 3:1 z Pogo­nią Szcze­cin). Od tam­tej pory pod­opiecz­ni tre­ne­ra Kami­la Kuze­ry roze­gra­li 10 spo­tkań we wszyst­kich roz­gryw­kach, w któ­rych zano­to­wa­li 4 zwy­cię­stwa oraz 6 remi­sów. Na sło­wa uzna­nia zasłu­gu­ję rów­nież posta­wa dru­ży­ny w wal­ce o Puchar Pol­ski, gdzie koro­nia­rze po dwóch zwy­cię­stwach awan­so­wa­li do 1/8 fina­łu roz­gry­wek. W kolej­nej fazie pił­ka­rze z Kielc zmie­rzą się z obroń­cą tytu­łu, eki­pą Legii War­sza­wa (spo­tka­nie odbę­dzie się 6 grud­nia o godzi­nie 21:00 w Kiel­cach na Suzu­ki Arenie).

źró­dło: Koro­na Kiel­ce facebook

Dla pod­kre­śle­nia tego, jak zna­ko­mi­tą pra­cę w roli szko­le­niow­ca Koro­ny Kiel­ce wyko­nu­je Kamil Kuze­ra oraz jak duży postęp pod jego wodzą poczy­ni­li poszcze­gól­ni pił­ka­rze, war­to porów­nać doro­bek w ligo­wej tabe­li z obec­nych roz­gry­wek do tych sprzed roku.

W sezo­nie 2022/23 eki­pa pro­wa­dzo­na wów­czas głów­nie przez tre­ne­ra Lesz­ka Ojrzyń­skie­go
(15 spo­tkań pod wodzą tre­ne­ra Ojrzyń­skie­go, 2 ostat­nie mecze w roli wte­dy jesz­cze „tym­cza­so­we­go tre­ne­ra” pro­wa­dził Kamil Kuze­ra), po 17 kolej­kach zgro­ma­dzi­ła zale­d­wie 13 punk­tów. W aktu­al­nej kam­pa­nii już na obec­nym eta­pie Koro­na ma 4 oczka wię­cej a do zakoń­cze­nia run­dy, pił­ka­rzom z Kielc zosta­ły jesz­cze 3 potycz­ki ligowe.

Świetne transfery

Kolej­nym wąt­kiem, któ­ry w Kiel­cach zde­cy­do­wa­nie uległ popra­wie jest poli­ty­ka trans­fe­ro­wa klu­bu oraz ścią­ga­nie do dru­ży­ny pił­ka­rzy, fak­tycz­nie pre­zen­tu­ją­cych wyso­ką pił­kar­ską jakość. Z tego miej­sca, sło­wa uzna­nia nale­żą się dyrek­to­ro­wi spor­to­we­mu klu­bu, Paw­ło­wi Golań­skie­mu, któ­ry — tak samo jak i Kamil Kuze­ra — w prze­szło­ści z powo­dze­niem repre­zen­to­wał żół­to-czer­wo­ne bar­wy na boisku w roli zawod­ni­ka.
Przed obec­nym sezo­nem do klu­bu dołą­czy­li: Xavier Dzie­koń­ski, Yoav Hof­may­ster, Mate­usz Czy­życ­ki, Mar­tin Remac­le i Adrian Dal­mau. Trze­ba powie­dzieć wprost, że przy nazwi­sku każ­de­go z wyżej wymie­nio­nych zawod­ni­ków moż­na dopi­sać „+”, a cza­sy kie­dy Koro­na spro­wa­dza­ła zawod­ni­ków nie­wie­le wzno­szą­cych do gry zespo­łu, idą w zapo­mnie­nie. Na szcze­gól­ne wyróż­nie­nie zasłu­gu­je posta­wa Mar­ti­na Remac­le, któ­ry bar­dzo szyb­ko
zyskał sym­pa­tie lokal­nych kibi­ców, a w żół­to-czer­wo­nych bar­wach zano­to­wał już 6 bra­mek (licząc roz­gryw­ki ligo­we i Puchar Polski).

Podsumowanie

Pod­su­mo­wu­jąc, ogól­na sytu­acja w klu­bie z mie­sią­ca na mie­siąc ule­ga popra­wie. Wresz­cie dru­ży­na jest zarzą­dza­na przez odpo­wied­nie oso­by na wła­ści­wych sta­no­wi­skach, pre­zes Łukasz Jabłoń­ski, dyrek­tor spor­to­wy Paweł Golań­ski, tre­ner Kamil Kuze­ra oraz wszyst­kie oso­by odpo­wie­dzial­ne za zespół dokła­da­ją wszel­kich sta­rań, aby klub cały czas się roz­wi­jał. Wszyst­kim zale­ży na tym, by kibi­ce mie­li powo­dy do dumy i z uśmie­cha­mi na twarz wypeł­nia­li sta­dio­no­we try­bu­ny. Patrząc na to, co się dzie­je wokół Koro­ny, moż­na być opty­mi­stą i wie­rzy­my, że rok 2024 dla klu­bu z kie­lec­czy­zny będzie jesz­cze lep­szy, niż poprzedni.

źró­dło Koro­na Kiel­ce facebook