Kto przynosi prezenty w Święta Bożego Narodzenia?

Autor­ka: Juli­ta Gawęcka

Jed­nym z nie­od­łącz­nych zwy­cza­jów pod­czas Boże­go Naro­dze­nia w Pol­sce poza dzie­le­niem się opłat­kiem, spo­ży­wa­niem potraw przy wigi­lij­nym sto­le i przy­stra­ja­niem cho­in­ki jest otwie­ra­nie pre­zen­tów. Choć przy­ję­ło się głów­nie, iż przy­no­si je Świę­ty Miko­łaj to oka­zu­je się, że w róż­nych rejo­nach Pol­ski odpo­wia­da­ją za to inne posta­cie. Kim więc one są?

Gwiazdor

Jest dru­gim naj­po­pu­lar­niej­szym dorę­czy­cie­lem pre­zen­tów bożo­na­ro­dze­nio­wych w Pol­sce. Odwie­dza on domo­stwa znaj­du­ją­ce się na Kaszu­bach, Kuja­wach, Zie­miach Lubu­skich i Wiel­ko­pol­sce. Zna­kiem cha­rak­te­ry­stycz­nym Gwiaz­do­ra jest jego ubiór: bara­ni­ca i futrza­na czap­ka. Jego twarz uma­za­na jest sadzą lub scho­wa­na pod maską. Nosi on przy sobie wór pre­zen­tów, dzwo­nek i rózgę, za pomo­cą któ­rej karze nie­grzecz­ne dzieci.

Aniołek

W Mało­pol­sce i Pod­kar­pa­ciu dzie­ci obda­ro­wy­wa­ne są pre­zen­ta­mi przez Anioł­ka. Zgod­nie z prze­ka­zy­wa­ny­mi opo­wiast­ka­mi, nie moż­na go zoba­czyć w posta­ci fizycz­nej. W momen­cie, kie­dy domow­ni­cy zaję­ci są spo­ży­wa­niem potraw przy wigi­lij­nym sto­le, nie­po­strze­że­nie zosta­wia pre­zen­ty pod choinką.

Gwiazdka

Na tere­nach Dol­ne­go Ślą­ska i Opolsz­czy­zny pre­zen­ty pod cho­in­ką poja­wia­ją się za spra­wą Gwiazd­ki. Wywo­dzi się ona z gru­py kolęd­ni­czej, któ­ra przed laty w trak­cie świąt odwie­dza­ła domy.

Dzieciątko

Utoż­sa­mia­ne jest z przyj­ściem na świat Jezu­sa Chry­stu­sa, któ­ry w rejo­nach Gór­ne­go Ślą­ska przy­no­si pod cho­in­kę dzie­ciom prezenty.

Dziadek Mróz

Postać ta przy­by­ła ze wscho­du i wywo­dzi się ze wschod­nio­sło­wiań­skie­go folk­lo­ru. W Pol­sce wraz ze swą wnucz­ką Śnie­żyn­ką przy­no­si pre­zen­ty głów­nie miesz­kań­com wschod­niej gra­ni­cy kra­ju. Z wyglą­du bar­dzo przy­po­mi­na Świę­te­go Miko­ła­ja. Rze­czą, któ­ra go cha­rak­te­ry­zu­je jest noszo­na przez nie­go futrza­na czap­ka lub uszanka.