Fajerwerki w Nowy Rok
Autor: J. Jaros
Tradycja puszczania fajerwerków wraz z nadejściem nowego roku to tradycja, która sięga już 206 roku p.n.e. Fajerwerki wynaleziono w Chinach, a ich pierwotne zastosowanie miało osiągnąć efekt dźwiękowy, a nie wizualny. Wierzono wtedy bowiem, że głośny huk dochodzący z podpalanych tub bambusowych odstrasza złe duchy. Pierwsze pokazy fajerwerków cieszyły się dużym powodzeniem, które urządzano na dworze cesarskim.
Z czasem zyskały swoją popularność również w innych regionach ziemi.
Obecnie fajerwerki są używane głównie w celach widowiskowo-rozrywkowych do uświetnienia różnych uroczystości, takich jak obchody dnia miast, koncerty, wesela, imprezy firmowe, często w połączeniu z muzyką. Najczęściej jednak używamy ich do obchodów sylwestra, aby o północy przywitać nimi nowy rok.
Fajerwerki, choć są świetną rozrywką dla młodszych i starszych widzów, to niosą jednak ze sobą wiele nie do końca pozytywnych konsekwencji.
FAJERWERKI SZKODLIWE DLA ZWIERZĄT
Obchody Nowego Roku fajerwerkami są szczególnie szkodliwe dla zwierząt tych domowych, jak i również dzikich. Organizacje zajmujące się zwierzętami upominają co roku, aby zaprzestać tej tradycji z racji na ich podopiecznych. Głośny dla nas huk spowodowany wystrzałem fajerwerków dla zwierząt jest odczuwalny 10, a nawet 20 razy bardziej.
Bezdomne zwierzęta są często później znajdowane uduszone w płotach lub utopione w rzekach i jeziorach, ponieważ biegną na oślep, aby tylko uciec przed hałasem, którego nie rozumieją.
Zwierzęta, które są w domach, również narażone są na ogromny stres, który może zakończyć się zawałem serca. Należy pamiętać, aby swojemu zwierzakowi przygotować bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł się skryć podczas feralnej dla niego nocy. Może być to ciemne małe pomieszczenie np. łazienka, w której puszczana jest spokojna muzyka zagłuszająca hałasy z zewnątrz.
Fajerwerki powodują również zagrożenie dla dzikich zwierząt. Efekty świetlne i hałas płoszą, je co może spowodować, że podczas ucieczki mogą wpaść pod jadący samochód, ale także wywołują panikę wśród ptaków, które zrywają się do lotu w ciemnościach i giną wskutek stresu lub uderzeń o budynki i drzewa. Odłamki fajerwerków zostają również spożywane przez zwierzęta, co powoduje zatrucie.
Pamiętajmy, chwilowa zabawa, która dla nas jest przyjemna, dla zwierząt może zakończyć się trwałym urazem lub, co gorsza, śmiercią.
URAZY I PODPALENIA
Często ofiarami wypadków w sylwestrach są dzieci oraz osoby znajdująca się pod wpływem alkoholu. Poparzenia, złamania, amputacja palca czy też uszkodzenia słuchu i wzroku są częstym powodem nieodpowiedniego używania fajerwerków przez osoby do tego nieupoważnione. W polskim prawie fajerwerki mogą być używane tylko podczas jednej sylwestrowej nocy o wyznaczonej godzinie oraz w terenie niezabudowanym tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Niestety przepisy te nie są przestrzegane, przez co często dochodzi do urazów ciała i podpaleń aut lub mieszkań. Nieletni również często zaopatrują się
w fajerwerki, nie wiedząc jak obchodzić się, z nimi ostrożnie. Wbrew pozorom hałas wytwarzany przez fajerwerki może również niekorzystnie wpływać na zdrowie. Stres nim wywołany zagraża głównie osobom chorym i starszym oraz małym dzieciom. Wybuchy fajerwerków uwalniają do środowiska wiele toksycznych substancji. Wytworzony przez nie dym oraz szkodliwe pyły na długo utrzymują się nad miastami i stanowią zagrożenie m.in. dla osób cierpiących na astmę. Sytuacja ta jest zbyt mało nagłaśniana w mediach, a jest to poważny problem, który może nieść za sobą poważne konsekwencje nawet na całe życie.
ZANIECZYSZCENIE ŚRODOWISKA
Poza toksycznymi substancjami rozpylanymi w powietrzu podczas wybuchów fajerwerków, ich używanie również w inny sposób przyczynia się do zatruwania środowiska. Po chwilowej zabawie place, skwery i podwórka są pokryte śmieciami. Plastikowe elementy opakowań po sztucznych ogniach można napotkać w miastach jeszcze długo po sylwestrze, które zatruwają glebę.
Po używaniu fajerwerków należy pamiętać, posprzątać po sobie niebezpieczne odłamki
i opakowania, które pozostawiliśmy.
ALTERNATYWY DLA FAJERWERKÓW
Sami możemy zdecydować czy będziemy witać nowy rok odpalając petardy i fajerwerki. Pokazy sztucznych ogni są za to stałym punktem miejskich imprez sylwestrowych. Koszty związane ze strzelaniem fajerwerków na dużą skalę ponoszą jednak zwierzęta i środowisko naturalne. Wiele osób nie wyobraża sobie imprez masowych bez kolorowego, rozświetlonego nieba. Alternatywę dla pokazów sztucznych ogni mogą stanowić pokazy laserowe, które są
o wiele bezpieczniejsze, gdyż nie wydają tak głośnych dźwięków ani nie wytrącają szkodliwych substancji.