40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Autor: A. Kozubek
„Tu Polskie Radio Warszawa. Mamy dziś niedzielę, 13 grudnia 1981 roku. Rozpoczyna się szczególny dzień w historii naszego państwa i naszego narodu. Za chwilę przed mikrofonami Polskiego Radia przemówi generał armii Wojciech Jaruzelski.” Ten komunikat, wydany o godzinie 6:00, miał ogromne znaczenie dla wszystkich obywateli Polski. Właśnie wtedy ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego.
Dlaczego wprowadzono stan wojenny?
Pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju była oficjalną przyczyną wprowadzenia stanu wojennego. W sklepach brakowało zaopatrzenia, wprowadzona została reglamentacja, czyli system tzw. kartek żywnościowych na produkty takie jak: mięso, mąka, masło, czekolada czy alkohol. Ponadto pojawiło się zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego, ze względu na decyzję władz radzieckich o zmniejszeniu ilości ropy naftowej i gazu dostarczanych do Polski. Jednak to powstanie „Solidarności” oraz jej konflikty z władzami, były głównym punktem zapalnym dla rozpoczęcia największego kryzysu politycznego PRL.
Życie codzienne w latach 1981–1983
Brak podstawowych towarów w sklepach, cenzura korespondencji, zamknięte biblioteki, teatry i kina, ograniczenie poruszania się na terenie kraju, na ulicach patrole milicji i wojska oraz czołgi i wozy bojowe – to tylko część konsekwencji, jakie przyniosły obywatelom Polski wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Wprowadzono również godzinę milicyjną, która obowiązywała od 19:00 do 6:00, a później od godziny 22:00. Przemieszczanie się było możliwe tylko w przypadku okazania specjalnej przepustki. W nocy wprowadzenia stanu wojennego nie działały telefony, w tym numery alarmowe. Sytuacja zmieniła się dopiero w styczniu 1982 roku, lecz połączenia międzymiastowe były inwigilowane. 22 lipca 1982 roku przywrócono rozmowy międzynarodowe. Na łamach dwóch gazet – „Trybuny Ludu” oraz „Żołnierza Wolności” – publikowane były propagandowe kłamstwa, w których to ukazywano obraz przejętej panującą sytuacją władzy oraz przychylne dla jej działań opinie obywateli kraju. Tysiące ludzi, głównie działaczy „Solidarności”, zostało internowanych. Podaje się, że
w okresie trwania stanu wojennego, na skutek działań reżimu PRL, zmarło około 40 osób, lecz dokładna liczba ofiar nie jest znana. Zawieszenie stanu wojennego nastąpiło 31 grudnia 1982 roku, a jego zniesienie 22 lipca 1983 roku.
Obchody 40-lecia na terenie stolicy
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyły się uroczyste obchody, w których udział wziął Prezydent Andrzej Duda. Złożył on znicze przed tablicami upamiętniającymi Annę Walentynowicz, Kornela Morawieckiego oraz przed tablicą poświęconą bezimiennym bohaterom. Uczestniczył również w mszy świętej oraz odsłonił tablicę „Zginęli za wolną Polskę 1981–1989”. Zasłużonym działaczom „Solidarności” wręczył Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. W wydarzeniu brali udział również premier Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w swoim przemówieniu podziękowała polskiemu Kościołowi i wspominała o wsparciu, jakim w tamtejszych czasach był św. Jan Paweł II. Obchody w stolicy zakończył koncert zespołu Contra Mundum. Andrzej Duda razem z Instytutem Pamięci Narodowej zachęcali także do wzięcia udziału w akcji społecznej „Zapal Światło Wolności”.
Kieleckie upamiętnienie rocznicy
10 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert „Kolejka po wolność”, którego organizatorami byli m.in. świętokrzyska „Solidarność”, Radio Kielce czy TVP3 Kielce. Poprzedzał on wystawę upamiętniającą zdarzenia z grudnia 1981 roku. 13 grudnia przy kieleckiej katedrze została odsłonięta tablica upamiętniająca zabitego przez ZOMO Stanisława Raka, a następnie złożono kwiaty przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Dzień później w WDK można było obejrzeć film „Żeby nie było śladów”. Za sprawą IPN zostały przygotowane również gry terenowe i konkursy przeznaczone dla uczniów szkół. Na rynku zaprezentowane zostały wystawy plenerowe przygotowane przez Muzeum Historii Kielc i Archiwum Państwowe w Kielcach. Przedstawiają one strajki, działania kieleckiej „Solidarności” oraz problemy, które dotykały wszystkich obywateli w okresie stanu wojennego. W kieleckie obchody rocznicy zaangażował się również Uniwersytet Jana Kochanowskiego.