Postanowienia noworoczne
Autor: K. Cebula
Nadszedł nowy rok, a wraz z nim czas realizacji noworocznych postanowień.
Zamknięcie starego rozdziału, szansa na zmiany — nadzieja i ekscytacja z nimi związana. Przekonanie, że wejście w Nowy Rok jest odpowiednim momentem na realizację postanowień, które od dłuższego czasu zaprzątały głowę, ale nie mieliśmy pretekstu, aby zacząć TU I TERAZ.
Jakie postanowienia noworoczne składają Polacy?
Badania sondażowe wykonane 17 grudnia 2021 r. przez firmę United Surveys dla DGP oraz RMF FM na 1000 pełnoletnich mieszkańcach Polski, wykazują, że większość obywateli rezygnuje ze składania postanowień noworocznych — najczęściej osoby po 50 roku życia deklarowały ich brak. Pozostali jednak wierzą, że postanowienia noworoczne, doprowadzą do osiągnięcia założonego celu. Wśród najczęściej wymienianych przez respondentów, można wyróżnić: poświęcanie większej ilości czasu rodzinie (23,6%), prowadzenie aktywniejszego trybu życia (22%), oszczędzanie (21,4%), częstsze obcowanie z kulturą [czytanie książek, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych], (18,9%), polepszenie sytuacji zawodowej (18%), przejście na dietę (17,7%), rzucenie palenia (11,1%). Obok powielanych corocznie postanowień, znalazło się nowe, chęć zaszczepienia się, za czym opowiedziało się 4% badanych.
… ale czy zakończą się osiągnięciem celu?
Niestety, postanowienia noworoczne mają skłonność do kończenia się niepowodzeniem. Wynika to ze stawiania zbyt rozległych, nierealnych celów. Niektóre z nich wynikają z presji otoczenia, wytworzonych wzorców i nie mają związku z osobistymi przekonaniami, wartościami lub interesami, w konsekwencji mają większą szansę na porażkę. Dla tych, którzy zdecydowali się stawić czoło nowym wyzwaniom w nowym roku, istnieje kilka porad:
- Nie twórz zbyt długich list celów do osiągnięcia.
- Planuj rzeczy, które będą możliwe do zrealizowania.
- Precyzuj swoje postanowienia.
- Zapisz swoje postanowienia – jeśli uważasz to za słuszne, poinformuj o postanowieniu bliskie osoby. Realizacja postanowienia jest bardziej prawdopodobna, gdy zadeklarujemy ją publicznie.
- Realizuj postanowienia stopniowo.
- Wyznacz sobie nagrodę „za postępowanie zgodnie z postanowieniem”
Składanie postanowień – praktykowane od czasów starożytnych?
Tradycja składania postanowień noworocznych sięga czasów starożytnego Rzymu. Rzymianie powierzali swoje postanowienia (głównie obietnice dotyczące dobrego postępowania), zgodnie z mitologicznymi wierzeniami, bogu początków i końców — Janusowi, do czasu aż Rzym stał się krajem chrześcijańskim.
Czyniło go to opiekunem tego, co takowy — początek i koniec — posiada, dlatego utożsamia się go niemal ze wszystkim, także z nadzieją związaną z Nowym Rokiem i wspomnieniem o roku minionym. Przedstawiano go jako mężczyznę o dwóch twarzach, zwróconych w przeciwne strony. Często jedna z nich przedstawiała starca, natomiast drugą młodą osobę, co symbolizowało rozdarcie między przeszłością a przyszłością. Uwidacznia to, w jak dużym stopniu tradycje średniowieczne mają wpływ na dzisiejszą kulturę — przecież zazwyczaj, właśnie w okresie noworocznym, „stary rok” ukazywany jest pod postacią podstarzałego mężczyzny, a nowy, w sposób przeciwny.
To właśnie od imienia boga pochodzi nazwa pierwszego miesiąca w roku — Januarius. Decyzja Juliusza Cezara, o tym, że od 1 stycznia po 46 r. p.n.e. zacznie obowiązywać kalendarz juliański, zapoczątkowała obchody na cześć boga Janusa. Pierwszego dnia roku Rzymianie świętowali, a ofiary składali właśnie Janusowi, chcąc zagwarantować sobie pomyślny Nowy Rok.