Seria “Niezgodna” Veronici Roth – niby zwykłe science-fiction dla nastolatków, a jednak niesie za sobą głębsze wartości
Autor: A. Kowalczyk
Cykl “Niezgodnej” składa się z trzech głównych książek oraz jednego dodatku. Z twórczością Veronici Roth spotkałam się na już początku mojej przygody z czytaniem, dlatego mam do niej pewien sentyment i uważam ją za jeden z klasyków zaraz obok “Igrzysk Śmierci” czy “Więźnia labiryntu”. Sama historia wydaje się zwyczajna jak każda inna, są to losy nastolatki, która stoi przed życiowym wyborem, jedynie niezwykłe jest miejsce wydarzeń oraz czas. Moim zdaniem ta historia ma wielki potencjał, a w dalszej części wymienię sześć powodów, dla których warto przeczytać choćby pierwszą część kolekcji – nie tylko przez nastolatków, ale i przez młodych dorosłych.
- Przemiana głównej bohaterki.
Nie chcąc zbytnio spoilerować, wspomnę o przeistoczeniu się Beatrice, bo tak ma na imię główna postać, z szarej myszki w lwa, który panuje nad własnym losem. Z początku uciszana i niezrozumiana dziewczyna żyjąca w szarej rzeczywistości, z czasem zaczyna poznawać siebie i jest kreatorką swojej przyszłości. Beatrice była moją bohaterką, dzięki niej sama poznałam siebie lepiej i na jej wzór stawiałam sobie coraz wyżej poprzeczkę.
- Wiele postaci, z którymi możemy się utożsamić.
Obok naszej bohaterki występuje również wiele innych ciekawych osobowości, które dostały trochę mniej miejsca w książce, ale są tak samo ważne i ciekawe jak ona. Przykładowo jej brat – Caleb, bardzo zagadkowy i także niezrozumiany przez otoczenie czy rodziców. To za jego przykładem Tris (skrót od Beatrice) zbuntowała się i podążyła własną ścieżką. Miał wyznaczone cele i je osiągał. Czasami się gubił, ale jaki człowiek nie popełnia błędów? Myślę, że jego postać jest jeszcze bardziej skomplikowana i ciekawsza niż jego siostra, oraz że powinien być bardziej wyeksponowany.
Kolejnym bardzo ważnym bohaterem jest Cztery – instruktor Beatrice. W pierwszym tomie nie wiemy o nim za wiele, ale bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jakie sprawia – bezuczuciowy, zimny facet. Dopiero dalej dowiadujemy się, jaki jest naprawdę i dlaczego wytworzył wokół siebie taki pancerz. Temat ten był tak ważny, że specjalnie dla niego powstał dodatek w formie książki “Cztery”, gdzie opisywana jest jego perspektywa.
Bohaterowie opisywani w książkach Roth są bardzo ludzcy, mają swoje problemy, nie są na siłę idealizowani. Opowiadają o swoich wadach jak i zaletach, które posiada każdy z nas. Los niektórych kończy się szczęśliwie, innym jednak nie było to dane.
- Wartka akcja.
Gdy wdrażamy się w świat “Niezgodnej” wydarzenia wloką się niemiłosiernie, jednak gdy docieramy do punktu przełomowego, wszystko dzieje się w mgnieniu oka. Tris zaczyna nowe życie, inne niż to, które dotychczas znała i musi wszystkiego nauczyć się od nowa – a czytelnicy, razem z nią. Na naszych “oczach” zawiązuje przyjaźnie i zdobywa wrogów. Wiele wątków wprost nie pozwala oderwać się od czytania, przynajmniej tak było w moim przypadku.
- Niekonwencjonalny podział społeczeństwa.
Sam pomysł podzielenia ludzi na pięć frakcji wydaje się ciekawy. Według niego osobowości człowieka można podzielić na Serdeczność, Erudycję, Altruizm, Nieustraszoność oraz Prawość. Każdy rodzaj ma przypisane konkretne cechy i zawody, przykładowo Prawość to rzetelność i prawdomówność, a zawód to oczywiście prawnik; natomiast Erudycja to inteligencja i oczytanie, są to osoby pracujące nad wynalazkami, nauczyciele itd. Patrząc z drugiej strony, porządek ten wydaje się przerażający, gdyby znalazł odniesienie we współczesnym świecie, a także gdy nasuwają się pytania, co w przypadku, jeśli ktoś wykazuje cechy dwóch lub trzech frakcji, albo żadnej?
- Decydowanie o sobie samym.
Tris przypomina nam, że powinniśmy żyć dla siebie samych, nie dla rodziców czy znajomych. Sama całe życie udawała kogoś, kim nie była — daje nam tym samym szansę, aby otworzyć oczy, nie popełnić tego samego błędu i iść za głosem serca. Beatrice chciała spełnić oczekiwania rodziców, być idealną córką, siostrą, jednak wybrała bycie sobą, czym także w dalszej części zaimponowała wszystkim.
- Życie jako ciągłe decyzje.
Historia każdego z osobna w cyklu Veronici Roth opiera się na wyborach, tych dobrych i złych. Jednak pokazują one dwie strony medalu – nie istnieją decyzje stuprocentowo dobre czy złe. Dla większości może wydawać się ona dobra, jednak dla jednostki będzie to najgorsza możliwa decyzja, gdy na przykład chodzi o życie ich lub bliskiej osoby. W pewnym sensie książka pokazuje, że nikt nie miał życia usłanego różami i nie powinniśmy mierzyć wszystkich swoją miarą. Każdy z nas staje codziennie przed różnymi wyborami i to my kształtujemy własną przyszłość.
Podsumowując, uważam że książka ta jest napisana typowo dla nastolatków, jednak posiada wiele wątków pobocznych, głębszych przesłań, które mogą zainteresować także starszych czytelników. Najważniejsze kwestie poruszone w “Niezgodnej” to: poszukiwanie własnego „ja”, odkrywanie swoich możliwości, dążenie do celu ciężką pracą, zawiłe stosunki rodzinne oraz skomplikowane relacje z przyjaciółmi czy sympatią. Nie są to oczywiście wszystkie, natomiast myślę, że każdy znajdzie to, co lubi.